Лубінець про обміни військовополонених: Не відбуваються, бо цього не хоче Росія

Лубінець розповів, як РФ порушує Женевські конвенції
Фото: Омбудсман Лубінець Дмитро / Telegram

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець прокоментував у Telegram 29 травня слова російської уповноваженої з прав людини Тетяни Москалькової, що нібито обміни полоненими з Україною зупинені "через надумані вимоги української сторони". 

Він зазначив, що заява Москалькової не відповідає дійсності. "Україна нічого не призупиняла й не займала ультимативної позиції в питанні обмінів військовополонених! Обміни не відбуваються, бо цього не хоче Росія! Україна ж постійно пропонує нові підходи в поверненні наших захисників та захисниць додому", – написав він.

Лубінець нагадав, що, відповідно до Женевських конвенцій, першочергово варто здійснювати обміни тяжкопоранених і хворих. Україна вже давно одноосібно створила змішану медичну комісію, таку саму комісію мала створити країна-агресор РФ. Однак Росія традиційно гальмує всі процеси, які спрямовані на збереження життя та здоров'я військовополонених, підкреслив він.

Окрім того, РФ не забезпечує належного листування українських полонених із родичами, що також передбачено в Женевських конвенціях, зазначив Лубінець. Україна, за його словами, надає можливість навіть здійснювати телефонні дзвінки.

Міжнародний комітет Червоного Хреста також не має повного допуску до місць утримання українських військовополонених, через що виникає проблема з верифікацією українських полонених, повідомив омбудсмен. Натомість Україна надає допуск до російських полонених без жодних перепон.

"Відкритість української сторони на власні очі бачив і омбудсмен Туреччини, який відвідав табір для російських військовополонених. Проте відповідного візиту до Росії ми досі не бачили. Також Росії була озвучена готовність української сторони спільно з представниками російської візаві відвідати місця утримання військовополонених з обох сторін. Проте Росія не погодилася на цю пропозицію", – додав Лубінець.

Контекст:

На початку грудня 2023 року в інтерв'ю Associated Press президент України Володимир Зеленський заявляв, що проводять і непублічні обміни, зокрема просто на полі бою.

3 січня 2024 року відбувся найбільший із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну обмін військовополоненими, звільнили 230 українців та українок. 48 військових, яких повернули в Україну, вважали зниклими безвісти. У міноборони країни-агресора Росії стверджують, що їм повернули під час обміну 248 військових. Посередником були Об'єднані Арабські Емірати.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що загалом із російського полону вдалося повернути 3135 українців, із них 147 – цивільні заручники. Водночас, за неофіційними даними, російські окупанти досі утримують приблизно 28 тис. цивільних українців.