Підозрювані у роботі на ГРУ в орендованій квартирі в Києві облаштували "спостережний пункт" за ППО – СБУ

Серед потенційних цілей росіян були об'єкти критичної інфраструктури й вогневі позиції ППО в Києві, Полтаві й Черінгові, зазначили силовики
Фото: gp.gov.ua

Контррозвідники Служби безпеки України затримали в Києві двох чоловіків, яких підозрюють в облаштуванні "спостережних пунктів" в орендованих квартирах, із яких могли коригувати російські ракетно-дронові удари. Про це 29 серпня в Telegram повідомила пресслужба СБУ.

Група могла в такий спосіб "працювати" в Києві, Полтаві й Чернігові, зазначили в українській спецслужбі.

Підозрюваний, якого силовики називають старшим агентом (резидентом) Головного розвідувального управління ЗС РФ і один із його ймовірних спільників виявилися жителями Київської області. Вони, імовірно, орендували квартиру в київській багатоповерхівці з панорамним краєвидом на об'єкти критичної інфраструктури, які, за твердженням СБУ, були потенційними цілями для ударів РФ.

В орендованому житлі підозрювані могли встановити відеокамери з програмою віддаленого доступу, яка давала змогу ГРУ стежити за вулицями Києва в режимі онлайн й фіксувати наслідки повітряних ударів по місту, а також виявляти вогневі позиції ППО для коригування нових атак.

"З аналогічним завданням диверсійна група виїжджала до Полтави й Чернігова. Там вони спочатку проводили дорозвідку поблизу енергооб'єктів, а потім планували створити власні осередки в обох містах. Для цього намагалися вербувати місцевих жителів, які шукали "легких грошей". Відповідні оголошення фігуранти розміщували у профільних Telegram-каналах, підконтрольних спецслужбі РФ", – ідеться в повідомленні.

Окрім того, СБУ підозрює, що фігуранти мали й інші завдання, зокрема підпали службових автомобілів співробітників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також силових трансформаторів у трьох регіонах України.

Обох затриманих повідомили про підозру в підготовці до вчинення диверсії в умовах воєнного стану (ч. 1 ст. 14, ч. 2 ст. 113 Кримінального кодексу України). Імовірного організатора також підозрюють у підготовці до вчинення дій, які перешкоджають законній діяльності ЗСУ й інших військових формувань в особливий період (ч. 1 ст. 114-1 ККУ).

Фігуранти перебувають під вартою, їм може загрожувати довічне ув'язнення.

Контекст:

Російські окупанти практично щоночі атакують Україну ударними безпілотниками й регулярно завдають по території країни ракетних ударів, зокрема по Києву

Від початку повномасштабної війни окупанти обстріляли Україну більше ніж 9,6 тис. ракетами й випустили майже 14 тис. ударних БПЛА, сили ППО знищили 2429 російських ракет і приблизно 9,3 тис. дронів, розповів головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 20 серпня. Однак після його заяви були нові масовані атаки на Україну.

Наймасштабнішу 2024 року атаку окупанти здійснили в ніч на 26 серпня. Російські військові застосували 127 ракет і 109 ударних БПЛА, сили оборони України збили більшість із них – 201 повітряну ціль. Водночас кілька безпілотників були "локаційно втрачені на території України", ще два – перетнули державний кордон із Білоруссю, наголосили у ПС ЗСУ. За даними уряду України, повітряного удару РФ зазнало 15 областей.