Путін заявив, що вторгнення в Україну "треба було почати раніше"

Нелегітимний російський президент назвав анексію Криму 2014 року "спонтанною"
Фото: EPA

Нелегітимний президент країни-агресора РФ Володимир Путін заявив, що повномасштабне вторгнення в Україну "треба було почати раніше". Про це він сказав 19 грудня під час пресконференції за підсумками року, яку транслював російський пропагандистський телеканал ОТР у YouTube.

Путіна запитали, чи змінив би він своє рішення, якби міг повернутися у лютий 2022 року, очевидно, маючи на увазі війну, розв'язану проти України.

"Я б подумав, що таке рішення, яке було ухвалено на початку 2022 року, потрібно було ухвалювати раніше. Це перше. І друге. Знаючи це, треба було просто почати готуватися до цих заходів, зокрема й до "СВО" ("Спеціальна воєнна операція" – так у Росії називають повномасштабне вторгнення в Україну. – "ГОРДОН"). Адже й кримські події [окупація Криму 2014 року] були спонтанними, і події 2022 року ми також почали без будь-якої особливої підготовки. Чому почали? Тому що далі вже неможливо було стояти на місці й терпіти, чекати, поки ситуація для нас погіршиться", – заявив він.

Путін також сказав, що його "обдурили", і звинуватив Київ у невиконанні Мінських угод.

Перед цим нелегітимний російський президент розповів, що став менше жартувати та сміятися.

Контекст:

Росія веде війну проти України із 2014 року, коли окупувала Крим і розпочала агресію на Донбасі. Увесь цей час Москва не визнавала своєї присутності на сході України. Переговори щодо врегулювання конфлікту вели в межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія). Після початку повномасштабного вторгнення РФ 2022 року президент України Володимир Зеленський розпустив українську делегацію у ТКГ.

12 лютого 2015 року в Мінську на той час лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд та Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію щодо виконання Мінських угод і Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів у місцеві органи влади тощо.

Росія вимагала, щоб Україна внесла зміни до Конституції та закріпила в ній "особливий статус" Донбасу, попередньо погодивши зміни з окупаційними адміністраціями Донецька і Луганська, а також провела вибори на Донбасі до повернення контролю над державним кордоном. Представники України неодноразово заявляли, що країна відкидає можливість закріплення "особливого статусу" Донбасу в Конституції і що вибори на Донбасі мають відбуватися повністю під контролем української влади.

24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.