Росія навмисне спровокувала голод під час захоплення Маріуполя – Global Rights Compliance

Росіяни зруйнували приблизно 90% будинків у Маріуполі, зазначено у звіті юристів
Фото: EPA

Країна-агресор Росія застосувала "навмисну модель" створення голоду під час 85-денної облоги Маріуполя Донецької області на початку 2022 року, що є воєнним злочином. Про це 13 червня пише The Guardian, посилаючись на доповідь організації Global Rights Compliance, яка співпрацює з урядом України.

У доповіді, яку незабаром передадуть у Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, стверджують, що Росія та її лідери мали намір вбити й завдати шкоди великій кількості мирних жителів.

Експерти підрахували, що під час оточення й захоплення міста Маріуполя на початку війни в Україні загинуло 22 тис. людей. Мирні жителі залишилися без води, газу й електрики протягом кількох днів після початку облоги, коли температура повітря становила -10 °C.

Окупація міста росіянами, заявила партнерка Global Rights Compliance Катріона Мердок, складалася з атак на цивільну інфраструктуру, її знищення або захоплення, вимкнення електроенергії, опалення й води. Людям відмовляли в гуманітарній евакуації та не надавали медичної допомоги, сказала вона.

Напад на Маріуполь, за її словами, продемонстрував, що Росія планувала захопити прифронтове місто без жалю до цивільного населення. У досьє наголошують, що приблизно 90% медичних закладів і будинків у місті було зруйновано або пошкоджено під час облоги, а пункти роздавання продовольства, а також маршрути гуманітарної евакуації зазнали бомбардувань.

З огляду на важливість Маріуполя та централізацію процесу ухвалення рішень у РФ, провина за загибель тисяч мирних жителів лежить на найвищих представниках російської влади, зокрема на нелегітимному президенті Володимирі Путіні та військовому командуванні, зазначено в доповіді.

Юристи заявили, що спочатку не були впевненими, чи зможуть створити досьє про воєнні злочини в Маріуполі, оскільки російська окупація ускладнила збирання доказів. Це вдалося зробити завдяки розробленому алгоритму фіксації руйнувань конкретних місць, які відстежують за супутниковими знімками.

Контекст:

Російські війська оточили Маріуполь у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. З початку березня місто було у блокаді, з другої половини травня – в окупації.

Оборона Маріуполя тривала з 24 лютого до 20 травня 2022 року. За заявою Генштабу, подвиг захисників міста не дав російським окупантам можливості перекинути угруповання в кількості до 17 батальйонних тактичних груп (приблизно 20 тис. осіб) на інші напрямки. Тим самим гарнізон Маріуполя завадив окупантам реалізувати план швидкого захоплення Запоріжжя, вийти на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення угруповання українських сил.

До повномасштабного вторгнення в місті проживало 530 тис. осіб. Офіційно зафіксовано загибель 11,3 тис. жителів міста, але захисники Маріуполя й українські правоохоронці впевнені, що кількість загиблих мирних жителів набагато більша.

У бомбосховищах заводу також до початку травня 2022 року були сотні цивільних.