Шмигаль доручив допрацювати систему бронювання військовозобов'язаних, щоб не було "спекуляцій і маніпуляцій"
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду 9 квітня доручив розробити оновлену і справедливішу постанову про бронювання від мобілізації та визначити перелік об'єктів критичної інфраструктури. Промову Шмигаля опублікувала пресслужба Кабміну.
Він зазначив, що зараз "обороноздатність – пріоритет номер один", але ефективна оборона – це "синергія зусиль фронту й тилу".
"Наші військові захищають Україну на передовій, але для їх забезпечення потрібна працююча економіка й інфраструктура. Одним із ключових питань у цьому напрямку є справедливе й раціональне бронювання військовозобов'язаних. Працівників підприємств, які дійсно критично важливі. Тут не має бути жодних спекуляцій і маніпуляцій", – заявив посадовець.
Він доручив профільним міністерствам найближчим часом внести "оновлену, більш справедливу" постанову про бронювання й визначити вичерпний перелік об'єктів і підприємств критичної інфраструктури.
"Потрібні чіткі та зрозумілі критерії, щоб ні у військових, ні в суспільства не виникало жодних питань, чому ті чи інші люди є заброньованими в нашій державі", – резюмував Шмигаль.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію вранці 24 лютого 2022 року після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.
В Україні є потреба доукомплектування військових підрозділів, тому до вручення повістки треба бути готовим кожному військовозобов'язаному, наголошували в Київському міському центрі комплектування та соціальної підтримки восени 2022 року.
27 січня 2023-го Кабмін затвердив новий порядок бронювання підприємствами своїх працівників в умовах воєнного стану. Він передбачає відтермінування від мобілізації для 50% і більше держслужбовців та працівників важливих для країни підприємств.
У березні 2024 року Шмигаль заявляв, що Кабмін напрацьовує "більш справедливий" підхід до бронювання військовозобов’язаних з урахуванням рівня заробітних плат, податкового навантаження і впливу на економіку.
Розроблення "справедливого механізму" бронювання працівників підприємств, які підпадають під військовий призов, анонсував і президент Володимир Зеленський.
8 квітня стало відомо, що в лютому в Міністерстві культури підтвердили статус критично важливих для функціонування економіки й забезпечення життєдіяльності населення каналам, які беруть участь у телемарафоні "Єдині новини". Їхні працівники матимуть відтермінування від мобілізації. Також такий статус надали деяким циркам, музеям, заповідникам і ансамблям.
Після резонансу навколо цього питання виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв заявив, що його "обурив хейт навколо теми бронювання працівників сфери культури й медіа". "Це звичайна неповага до людей сфери, які чесно і якісно роблять свою роботу, примітивна оцінка їхнього суспільного значення, як і в цілому значення культури у країні, що воює", – написав він, додавши, що державне підприємство "Дирекція пересувних циркових колективів України" подало на бронь лише 14 осіб.