США дозволили Україні бити американською зброєю не більше ніж на 100 км углиб Росії – The Washington Post
Дозвіл Україні уражати цілі у країні-агресорі Росії за допомогою американської зброї зменшив кількість ракетних обстрілів Харкова, але не зупинив літаків, які скидають плануючі бомби. Про це пише The Washington Post 21 червня.
Двоє українських посадовців заявили виданню на умовах анонімності, що США обмежили Україну стрільбою на відстань менше ніж 100 км від кордону. Джерела наголосили, що це обмеження не дає змоги Україні завдавати ударів по головних аеродромах, які РФ використовує для літаків, що скидають авіабомби.
Офіційні особи США відмовилися уточнити обмеження, але заявили, що твердження про відстань менше ніж 100 км неправильне.
Представник Пентагону майор Чарлі Дітц сказав, що США погодилися дозволити Україні стріляти з наданої США зброї по Росії "туди, куди наближаються російські війська, намагаючись захопити українську територію". За його словами, йдеться "не про географію чи певний радіус", а про те, що якщо російські війська атакують або планують атакувати Україну зі своєї території, Україна має можливість завдати по них удару у відповідь.
The Washington Post пише, що посадовці в Києві не хочуть публічно заперечувати своїм американським колегам, проте, на думку авторів матеріалу, українські військові не вірять, що в них є така свобода дій, як передбачають заяви представників Білого дому й Пентагону. Видання звертає увагу, що, з огляду на результати українських ударів за три тижні, які минули відколи Вашингтон схвалив використання певних видів західної зброї для атак по РФ, допустима дальність цих атак дійсно дуже обмежена.
Україні також дозволено використовувати доправлені США системи протиповітряної оборони для завдання ударів по російських літаках, якщо вони збираються відкрити вогонь по українському повітряному простору, сказав Дітц.
Українські посадовці кажуть, що нездатність України стримувати атаки російських плануючих бомб є головним недоліком ефективної в інших аспектах зміни політики США. Один з українських посадовців зазначив, що ця зміна допомогла зменшити кількість терористичних ударів по Харкову. Але, за його словами, більша відстань, на яку можуть бити українці, допоможе значно скоротити здатність нелегітимного президента РФ Володимира Путіна продовжувати війну.
Контекст:
У Міноборони України підтверджували в лютому 2023 року, що зобов'язалися не застосовувати зброю, надану партнерами, для ударів по території РФ.
У Пентагоні 16 травня 2024 року наголосили, що Україна може використовувати американську зброю лише в межах своєї території.
30 травня Politico поінформувало, що Байден таємно дав указівку своїй команді забезпечити, щоб Україна могла використовувати американську зброю для вогню у відповідь у районі Харкова, щоб "завдати удару у відповідь по російських силах, які завдають ударів або готуються завдати їх".
31 травня в Держдепі США підтвердили, що Байден погодив дозвіл Україні бити по РФ американською зброєю. Директор із питань Європи у Раді нацбезпеки США при Білому домі Майкл Карпентер уточнив, що йдеться про боєприпаси GMLRS та артилерію.
Надання Україні права бити західною зброєю по території РФ відповідно до міжнародного права підтримали представники кількох країн. Зокрема, про це заявили у Польщі, Франції, Чехії, Нідерландах, Швеції, Канаді. ЗМІ повідомили, що таке рішення ухвалила також Німеччина.