Столтенберг вважає, що завершити війну в Україні цьогоріч реально, але є умови

Війна країни-агресора РФ проти України може завершитися 2025 року, якщо продовжити військову підтримку Києва й надалі економічно тиснути на Москву. Про це заявив колишній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час панельної дискусії Всесвітнього економічного форуму щодо формули миру для України в Давосі 22 січня, повідомляє "Укрінформ".
"Є абсолютно досяжним завершити війну цього року. Не в останню чергу тому, що Росія платить дуже високу ціну. Так, ситуація є важкою на полі бою. Так, Росія продовжує тиск і захоплює певні території. Але Росія також сплачує дуже високу ціну за це", – сказав Столтенберг.
Він нагадав, що Україні вдалося звільнити 50% територій, які захопила РФ. Попри те, що економіку країни-агресора перевели на воєнні рейки, ситуація в її економіці, за словами Столтенберга, залишається важкою. Ідеться про високу інфляцію, відсоткову ставку Центробанку і брак робочої сили.
Колишній генсек НАТО припустив, що найшвидшим способом завершити війну є програш України. Натомість її потрібно закінчити так, щоб Україна перемогла як суверенна й незалежна держава в Європі, наголосив він. І, власне, в цьому Столтенберг вбачає головний виклик.
"Єдиний шлях, щоб примусити [нелегітимного російського президента Володимира] Путіна змінити такі розрахунки, – це надати зброю для України. Якщо ми хочемо досягти миру і хочемо досягти його швидко, то більше зброї маємо надати Україні й узяти на себе більше зобов'язань на тривалий час. Путін вірить, що він зможе нас "перечекати". Якщо ми матимемо сильні й надійні зобов'язання на довгий час із підтримки України, війна завершиться швидше", – заявив колишній генсек Альянсу.
Контекст:
Швидке завершення російсько-української війни неодноразово обіцяв під час передвиборчої кампанії Дональд Трамп, який із 20 січня 2025 року є президентом США. Він, зокрема, стверджував, що може домовитися про закінчення війни за добу.
WSJ із посиланням на три джерела в оточенні Трампа писала, що один із запропонованих йому планів передбачає зобов'язання Києва не вступати в НАТО протягом щонайменше 20 років. Водночас США й надалі постачатимуть Україні озброєння для захисту від РФ. Такий договір передбачає фіксацію фактичної лінії фронту і згоду обох сторін на демілітаризовану зону на 800 миль (1287 км) із розміщенням там миротворців, але без участі військових США.
7 грудня 2024 року Трамп зустрівся в Парижі з українським і французьким президентами Володимиром Зеленським та Еммануелем Макроном. Трамп після зустрічі заявив, що Україна хоче укласти угоду й зупинити війну з РФ. Він закликав Київ і Москву до переговорів і припинення вогню. Зеленський назвав розмову гарною, але наголосив, що війну "не закінчити просто папірцем і кількома підписами".
8 грудня Трамп припустив скорочення допомоги Україні й заявив, що "намагається" закінчити війну.
8 січня 2025 року тоді ще кандидат на посаду спецпредставника Трампа з питань України Кіт Келлог заявив, що намагатиметься знайти рішення щодо війни в Україні протягом 100 днів від моменту інавгурації обраного президента.
22 січня The Times написала, що високопоставлені британські офіцери критикують обіцянку Трампа швидко завершити війну в Україні. Однак того самого дня Трамп у соцмережі Truth Social пригрозив Путіну: якщо він не погодиться завершити війну в Україні, США введуть високі податки, мита й санкції на товари із РФ.