Те, що залишилося від Чорноморського флоту, може протриматися трохи довше проти дронів, ніж проти ATACMS – Forbes

Україна успішно уражає російські кораблі – і в морі, і біля причалів, і просто на суднобудівному заводі, як "Аскольд"
Фото: kremlin.ru

Україна виводить із ладу нові кораблі Чорноморського флоту швидше, ніж Росія встигає їх побудувати. Така динаміка, за ідеєю, має дуже непокоїти російське військове керівництво, пише 21 травня Forbes.

У липні 2023 року ракетний корвет ВМФ Росії "Циклон" увійшов до складу Чорноморського флоту, зазначає видання. Проте вже за 10 місяців після цього ракетний удар України потопив цей корабель класу "Каракурт" (проєкт 22800) у тимчасово окупованому Севастополі, пише Forbes.

Ще один корабель класу "Каракурт", недобудований "Аскольд", уразили під час ракетного удару України в листопаді 2023 року по суднобудівному заводу в Керчі в тимчасово окупованому Криму.

Поки Туреччина блокує проходження військових кораблів через протоку Босфор, яка з'єднує Середземне море із Чорним, єдиним способом для росіян посилити Чорноморський флот є перекидання менших кораблів у Чорне море річкою – або будівництво їх на чорноморських верфях, пише Forbes.

Видання нагадує, що у квітні українські спецпризначенці влаштували диверсію на російському ракетному корветі "Серпухов" у Калінінграді на Балтійському морі. Цей корабель класу "Буян", за оцінкою Forbes, був одним із небагатьох російських військових кораблів, досить малих, щоб дістатися Чорного моря каналами, Волгою, Доном, а потім – Азовським морем.

Окрім пошкодженого "Аскольда" й "Циклона", що затонув, ще п'ять кораблів класу "Каракурт" будують на верфях у Криму або на Волзі. І є всі підстави очікувати, що ці корвети в майбутньому стануть об'єктами атак України, коли вони приєднаються до Чорноморського флоту, прогнозує Forbes.

Видання наголошує, що Україна розробила або придбала у своїх іноземних союзників цілу низку протикорабельних боєприпасів великої дальності. Зокрема, Україна має безпілотники й морські дрони, а також ракети великої дальності "Нептун", пише видання.

Окрім того, Великобританія і Франція надали Україні крилаті ракети повітряного базування Storm Shadow та SCALP-EG, які можуть досягати цілей на відстані 249 км.

США також передали кілька моделей ракет наземного базування, зокрема моделі ATACMS M48 дальністю 273 км або 305 км M57 із 213-кілограмовими боєголовками і, як засвідчує практика, достатньою точністю, щоб уражати кораблі в порту.

Для удару, який уразив "Циклон", як вважає Forbes, використали саме ракети ATACMS М48 або М57. Видання нагадало, що Україна отримала понад 120 таких ракет двома партіями – одну восени минулого року, іншу – у квітні.

Результати застосування констатують, що російська ППО виявилася безсилою зупинити ці ракети. Російське командування може не мати іншого вибору, окрім як вивести всі вцілілі кораблі у порти на півдні Росії, розташовані за межами досяжності ATACMS, ідеться в матеріалі Forbes.

Але ці порти розташовані в зоні досяжності українських безпілотників – тому вони не зовсім безпечні. Водночас, резюмує Forbes, порівняно з ATACMS безпілотники є легкою мішенню для російської ППО, тому "те, що залишилося від Чорноморського флоту, може протриматися трохи довше проти безпілотників, ніж проти ATACMS".

Контекст:

За даними Генштабу ЗСУ станом на ранок 22 травня, російські окупанти з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, зокрема, втратили в Україні 27 кораблів і катерів та один підводний човен.

За даними управління стратегічних комунікацій ЗСУ, до повномасштабного вторгнення Чорноморський флот РФ нараховував 74 бойові кораблі. Із них майже третину знищили або пошкодили сили оборони України.

12 липня 2023 року російські окупанти прийняли корабель "Циклон" до складу Чорноморського флоту РФ. Малий ракетний корабель проєкту "Каракурт", здатний нести вісім "Калібрів", побудували на суднобудівному заводі в Керчі в тимчасово окупованому Криму, водночас, як зазначав Плетенчук, він не здатний виконувати свої функції.

Із посиланням на Дмитра Плетенчука, на той момент спікера ВМС ЗСУ, телеканал hromadske повідомляв, що "Циклон" у 2021-му і 2022 році не пройшов необхідних випробувань, зокрема жодного разу не здійснював запусків "Калібрів". У зв'язку із цим Плетенчук назвав появу корабля у складі ЧФ РФ "пропагандистським трюком".

22 серпня на той момент глава об'єднаного пресцентру сил оборони півдня України Наталія Гуменюк заявила, що російські окупанти вперше вивели "Циклон" на бойове чергування у Чорне море. 21 вересня Гуменюк зазначила, що час від часу окупанти й далі виводять корабель "Циклон" "на прогулянку".

Російське видання Astra 20 травня стверджувало, що по причалу в тимчасово окупованому Севастополі, де стояв "Циклон", 19 травня вдарили три ракети ATACMS, після чого корабель затонув.

20 травня Плетенчук зазначав, що якщо буде підтверджено інформацію про знищення "Циклона", це означатиме, що у Криму більше немає жодного корабля – носія крилатих ракет. Ураження "Циклона" Генштаб ЗСУ підтвердив 21 травня.