У Рівненській і Волинській областях можуть почастішати тривоги через загрозу балістики з Білорусі
Повітряні тривоги на території Рівненської й Волинської областей можуть почастішати. Про це 10 грудня в Telegram повідомив міський голова Рівного Олександр Третяк.
Він поінформував, що в Білорусі, з якою межують, зокрема, Рівненська й Волинська області, відбуваються військові навчання, які триватимуть до 31 грудня.
"Зважайте на те, що в разі запуску ракет із території Білорусії вони за лічені хвилини можуть досягнути нашого регіону", – пояснив Третяк.
Про загрозу застосування балістичного озброєння Повітряні сили ЗСУ попередили о 12.58.
На тлі повітряної тривоги в північних областях України моніторинговий проєкт "Беларускі Гаюн" у Telegram поінформував про ймовірний пуск балістики із землі.
9 грудня аналітики проєкту повідомляли про те, що на півдні Білорусі запровадили нову зону обмежених польотів – на території Ольманських боліт. Фактично закритою виявилася вся територія ландшафтного заповідника разом із національним парком "Прип'ятський", обмеження торкнулися також Столинського, Лельчицького й Житковицького районів, уточнили монітори.
"Позначена територія нової зони обмеження й так потрапляла в абсолютну зону заборони, яка діяла вже понад два роки і яку постійно продовжували. Отже, польотів у позначеній зоні й так не могло бути без погодження з військовими", – пояснив "Гаюн".
Пізніше "Беларускі Гаюн" пояснив, що, за даними проєкту, тривога на півночі України могла бути пов'язана з випробуванням Білоруссю нової ракети для зенітного ракетного комплексу "Бук-МБ2" у прикордонні, а саме на території колишнього 41-го авіаційного полігону (Мерлінський), де раніше білоруські військові відпрацьовували бомбометання.
Як зазначили монітори, схожі на теперішні ракетні випробування там проводили в лютому 2022 року, коли білоруські військові здійснили два бойові пуски з ракетного комплексу "Точка-У" в межах спільних із Росією навчань "Союзна рішучість".
Водночас начальник Волинської ОВА Іван Рудницький у Telegram розповів, що оборону області контролюють усі відповідальні за це структури.
Він зазначив, що обговорив із керівництвом оперативно-тактичного угруповання "Волинь", Західного міжрегіонального управління і структурних підрозділів Держприкордонслужби України й інших сил оборони Волинської області питання, пов'язані із завершенням і оснащенням оборонних споруд регіону, а також готовності до реагування на загрози.
"Ситуація на кордоні спокійна, область надійно захищена", – наголосив він.
Контекст:
Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, зокрема з території Білорусі. Вона фактично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема, для завдавання по Україні ракетних і авіаційних ударів.
Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, визнав, що його країна бере участь у війні Росії проти України, але нібито "нікого не вбиває й нікуди не скеровує своїх військових". Водночас Лукашенко стверджує, що нелегітимний президент РФ Володимир Путін нібито не попереджав його, що має намір напасти на Україну з території Білорусі. За версією Лукашенка, тоді відбувалися спільні військові навчання білорусів і росіян на території Білорусі, й Путін "у якийсь момент" перескерував частину російських військ в Україну. Лукашенко переконаний, що російських окупантів нібито "спровокували" (як саме, він не уточнює).
Наприкінці серпня 2024 року МЗС України заявило, що Білорусь під виглядом навчань зосереджує свої війська на кордоні з Україною, і закликало "не робити трагічних помилок". Пізніше у ДПСУ уточнили, що ситуація загалом контрольована й українські прикордонники не фіксують нестандартних ситуацій на північному кордоні.
6 грудня Путін і Лукашенко підписали новий Договір про гарантії безпеки Союзної держави. Лукашенко публічно звернувся до Путіна із проханням про розміщення в Білорусі комплексу з балістичними ракетами "Орєшнік", якими РФ ударила по Дніпру зранку 21 листопада. Путін заявив, що Росія може розмістити ці системи в Білорусі до середини 2025 року.