У Великобританії очікують, що Україні дозволять застосовувати західну далекобійну зброю по РФ до зими
Міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі очікує, що рішення щодо зняття обмежень для України застосовувати західну далекобійну зброю по військових цілях на території країни-агресора Росії ухвалять до початку зими. Про це він заявив в інтервʼю "Голосу Америки", яке опублікували 26 вересня.
"Я знаю, що президент [України Володимир] Зеленський зустрічається з президентом [США Джо] Байденом у Вашингтоні. Попереду також зустріч "Групи 20". Я очікую, що впродовж найближчих днів і тижнів ми будемо мати дуже сильну позицію, щоб забезпечити Україну всім необхідним, оскільки ми наближаємося до цієї важкої зими 2025 року", – заявив міністр.
Леммі також відзначив успіхи України. За його словами, дані британської розвідки свідчать, що вже наступного року ситуація для нелегітимного президента РФ Володимира Путіна стане набагато складнішою.
"Його економіка в поганому стані. Йому буде дуже важко впоратися з кількістю втрат і жертв, яких він зазнав. [...] Насправді саме зараз той момент, адже ми переходимо з осені в зимовий період, коли Захід має продемонструвати свою сміливість й абсолютну відданість", – розповів Леммі.
Контекст:
Зеленський неодноразово зазначав, що потрібні "далекобійні рішення", зокрема проти аеродромів, на яких базуються військові літаки, котрі країна-агресор РФ застосовує для атак керованими авіабомбами.
За словами президента України, питання ударів далекобійною західною зброєю по території Росії залежить від США, Великобританії, Франції й Німеччини, оскільки вони мають "відповідні інструменти, які можна задіяти". Але дістати потрібно не лише дозвіл, а й далекобійну зброю, додав президент 2 вересня.
12 вересня нелегітимний російський президент Володимир Путін заявив, що ймовірні удари по території РФ далекобійною західною зброєю означатимуть, що НАТО "напряму" вступає у війну.
Того самого дня ЗМІ повідомили, що США можуть дозволити Україні використовувати для ударів углиб РФ британські та французькі ракети Storm Shadow / SCALP EG, але не свої далекобійні ракети ATACMS.
За даними Reuters, Україна спочатку просила у США дозволу використовувати далекобійні ракети ATACMS для ураження авіабаз на території РФ, проте тепер хоче застосовувати їх для ударів по російських військових командних центрах, складах палива та озброєння, а також по місцях зосередження військ.
25 вересня Путін заявив, що розширив умови для застосування ядерної зброї. Зокрема, агресію проти Росії з боку будь-якої неядерної держави, але за участі або за підтримки ядерної держави, запропонували розглядати як їхній спільний напад на РФ.