Україна отримала від США дрони, стійкі до дії РЕБ. Як вони можуть допомогти на полі бою

Дрони вертикального злету V-BAT пройшли успішне випробування на полігоні і на фронті, заявляє розробник
Скріншот: Shield AI / YouTube

Дрони, які США постачають Україні, переважно слабкі проти дії засобів електронної боротьби, пише The Wall Street Journal у статті, яка вийшла 31 жовтня.

Видання стверджує, що поле бою "завалене" американськими дронами, які зазнали невдачі, і розповідає про успіх БПЛА, які виробила каліфорнійська компанія Shield AI, називаючи його перемогою для стартапу і "яскравою плямою" американської індустрії безпілотників.

За даними WSJ, Україна, яка до цього віддавала перевагу дронам власного виробництва, замовила 200 дронів Shield AI (вартість одного – до $1 млн, хоча в разі придбання великої партії ціна може бути нижчою).

Ідеться про дрони V-BAT із програмним забезпеченням зі штучним інтелектом, а також із датчиками й чипами компанії Nvidia.

Використані технології дають змогу безпілотнику самостійно маневрувати, оглядати поле бою й ідентифікувати цілі без віддаленого пілота або GPS. Він може літати 12 годин або 600 миль (понад 965 км) і нести 25 фунтів (11,3 кг) вибухівки для скидання на цілі, ідеться в матеріалі. Головна особливість цих БПЛА – у них вертикальні злет і приземлення, для чого досить майданчика площею 4х4 м, наголошує видання Defense Express.

Як пише WSJ, V-BAT спочатку пройшов випробування на полігоні в Україні: сім РЕБ працювали на повну потужність і не змогли його приземлити.

Потім його випробували в бойових умовах. Дрон запустили неподалік лінії фронту, він пролетів 96,5 км углиб окупованої РФ території через повітряний простір, який був "настільки засмічений, що GPS і більшість радіостанцій не працювали", помітив там російський зенітний ракетний комплекс, повідомив про нього українських захисників, які уразили ЗРК ракетою.

У статті наголошують, що український уряд і надалі віддає перевагу вітчизняним виробникам дронів, а Shield AI долучилася до "ексклюзивної групи західних компаній-розробників безпілотників", яким надійшов запит від Києва. "Певних" успіхів у протистоянні РЕБ досягла також "невелика кількість" американських і європейських виробників. Зокрема, американська AeroVironment має контракт із Міноборони на постачання дронів, а німецька Quantum Systems виготовляє БПЛА в Україні, зазначає ЗМІ.

Засновник Shield AI, колишній боєць підрозділу "морських котиків" ВМС США Брендон Ценг в інтерв'ю виданню Defense One, яке вийшло 31 жовтня, розповів, що першу партію дронів V-BAT доправили в Україну ще в червні.

За його словами, під час випробування в бойових умовах V-BAT знайшов склад ракет до ЗРК "Бук" і спрямував на них вогонь HIMARS. Російське озброєння знищили тим ударом, каже розробник дрона.

Ценг вважає, що розробка його компанії відкрила перед українськими захисниками нові можливості й дальність дії.

"Вони змогли збирати розвідувальні дані, які ніколи раніше не збирали, тому що в них був літак із великим запасом ходу, який міг спостерігати за об'єктом протягом тривалого часу", – сказав він.

Український військовослужбовець, який брав участь у випробуванні дрона, зазначив, що "це чудовий безпілотник для бою", але, як наголошує WSJ, довгострокову ефективність безпілотників від Shield AI ще не визначено, оскільки компанії бракує досвіду ведення бойових дій, а її виробничі потужності ще не випробували. Також видання у цьому контексті звертає увагу, що країна-агресор РФ продовжує наступ "у повітрі й на суші", а Україна бореться із цим.