Україна створює десятки систем ШІ, щоб допомогти своїм дронам вражати цілі – Reuters

Україна використовує штучний інтелект у роботі безпілотників
Фото: EPA (архів)

Україна використовує десятки вітчизняних систем штучного інтелекту для своїх безпілотників, щоб вони могли досягати цілей на полі бою без участі пілотів. Про це 31 жовтня пише Reuters.

Системи зі штучним інтелектом дають змогу недорогим безпілотникам із вибухівкою виявляти цілі й наближатися до них у районах, захищених засобами радіоелектронної боротьби, ідеться в публікації. У липні один з українських чиновників розповідав Reuters, що відсоток ураження цілей у більшості FPV-безпілотників знизився до 30–50%, а у нових пілотів може досягати 10%, і що основною проблемою є глушіння сигналу. Водночас він припустив, що FPV-безпілотники зі штучним інтелектом матимуть змогу досягти рівня ураження приблизно 80%.

Як розповіла заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко, зараз на ринку є кілька десятків рішень від українських виробників. Ці системи закуповують і постачають у Збройні сили й інші формування оборони. За її словами, зараз їх цілеспрямовано використовують під час спецоперацій.

Автоматизовані системи безпілотних літальних апаратів мають великий попит у військових, які шукають способи протидії швидкому зростанню використання засобів радіоелектронної боротьби на полі бою. Засоби РЕБ створюють перешкоди, які порушують зв'язок між дронами та їхніми пілотами. Раніше ці системи використовували тільки для захисту найціннішого обладнання, а тепер вони стали звичайним явищем в окопах і на транспортних засобах, пише Reuters.

Контекст:

Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року українська армія стала масово застосовувати безпілотники для розвідки й завдання ударів по ворогові. Для цього використовують як безпілотники власного виробництва, так і ті, що закупили на Заході та які передали західні партнери.

У липні 2023 року віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів, що Кабмін дав старт масовому виробництву боєприпасів для БПЛА. 

Президент України Володимир Зеленський анонсував виготовлення 2024 року в Україні 1 млн дронів. Водночас лише Міноборони та Мінцифри цьогоріч уже законтрактували 1,6 млн українських БПЛА різних типів на 114 млрд грн.

У червні видання The Times писало, що в Україні створюють "рій" дронів зі штучним інтелектом, які здатні взаємодіяти для виконання завдання – знищення танка або стеження за противником.