Україна підготувала "на диво слабкі" оборонні позиції на захід від Авдіївки – The New York Times
Причиною швидкого просування російських окупантів у Донецькій області є не лише дефіцит боєприпасів у ЗСУ і недостатня підтримка Заходу, а й "на диво слабкі" оборонні позиції на захід від Авдіївки, пише 2 березня The New York Times.
NYT, посилаючись на опубліковані супутникові знімки, називає укріплення "рідкими", "примітивними" й "елементарними". За даними видання, вони не мають необхідних загороджень для уповільнення просування російських танків і захисту важливих доріг та ділянок.
На знімках Planet Labs, які досліджували журналісти The New York Times, видно, зокрема, слабко захищені українські окопи неподалік річки, а також зруйновані будівлі й численні вирви між селами Ласточкине й Орлівка.
Офіційні особи США в коментарі NYT заявили, що в них викликає занепокоєння той факт, що Україна не зміцнила своїх оборонних ліній заздалегідь і досить добре й тепер вона може зіткнутися з наслідками, оскільки зараз російські підрозділи повільно, але неухильно просуваються за Авдіївкою.
За даними британської розвідки, росіяни просунулися приблизно на 6,4 км від центру Авдіївки, що є дуже швидким просуванням порівняно з попередніми наступальними операціями, вони і далі наступають.
За оцінкою NYT, українське командування мало вдосталь часу для створення укріпленої лінії оборони за межами Авдіївки, яку Україна й далі контролювала і після російського вторгнення 2014 року, проте сьогодні це радше "елементарні земляні укріплення", і не більше.
Відсутність надійних українських укріплень у цьому районі особливо помітна порівняно з оборонними позиціями, побудованими на тимчасово окупованих територіях України російською армією – з кількома лініями укріплених траншей і "зубами дракона", – які завадили контрнаступу ЗСУ минулого літа, пише NYT.
Видання наводить як приклад російські укріплення біля села Вербове у Запорізькій області, яке Україна так і не змогла деокупувати. На відміну від слабких укріплень навколо сіл, котрі росіяни намагаються захопити під Авдіївкою, у Вербовому, наголошує NYT, є кільцева система укріплень.
Вона починається з траншеї такої ширини, яка дає змогу зупинити танки й бронетехніку сторони, що атакує, далі розташована мережа "зубів дракона", котрі також використовують для уповільнення техніки. Після цього – розгалужена система окопів для піхоти.
Опитані газетою посадовці й військові експерти зазначають, що однією з причин, через яку позиції ЗСУ не підготували як належить, стало те, що влада України надто зосередилася на наступальних діях.
Американські посадовці також припускають, що міг спрацювати психологічний чинник. Адже якби українські війська мінували певні райони, щоб завадити просуванню Росії, це було б непрямим свідченням того, що тут навряд чи відбуватимуться наступальні операції, що мало б вигляд "зливу" території росіянам, вважають співрозмовники NYT.
Тоді як Москва почала будувати лінії оборони на півдні більш ніж за пів року до контрнаступу Києва, Україна, схоже, почала планувати нові зміцнення лише три місяці тому, коли посадовці оголосили про створення робочої групи для координації зусиль між цивільною і військовою владою, вважає видання.
Президент України Володимир Зеленський, нагадує The New York Times, під час поїздки на фронт у листопаді 2023 року говорив, що ділянкам у Донецькій області "приділять максимум уваги", і вказував на необхідність активізувати й прискорити будівництво укріплень.
Але експерти, які аналізують супутникові знімки, а також контент із відкритого доступу, стверджують, що після візиту Зеленського щодо будівництва фортифікацій "нічого значного не відбулося".
NYT підсумовує: затримки в будівництві укріплень означають, що українські війська тепер можуть опинитися в ситуації, коли доведеться зміцнювати лінії оборони, перебуваючи під вогнем російської армії, а це різко ускладнює завдання.
Контекст:
17 лютого 2024 року головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив про рішення вивести сили оборони України з Авдіївки. Він пояснив, що керувався необхідністю зберегти життя українських воїнів.
Окупанти після взяття Авдіївки продовжили наступ на авдіївському напрямку, визначивши наступною метою Часів Яр. 27 лютого спікер ОСУВ "Таврія" Дмитро Лиховій розповів, що українські підрозділи відійшли від Сєверного і Степового на авдіївському напрямку, станом на ранок стабілізували лінію оборони в районах сіл Тоненьке, Орлівка й Бердичі. Окупанти вже пробували зайти в Красногорівку й Орлівку, але їх вибили.
Сирський заявив 29 лютого, що зараз головне завдання України на авдіївському й курахівському напрямках – утримати займані позиції й відновити положення там, де сили оборони відступили раніше.