Виробники російської ракети "Орєшнік" використовували західне обладнання – Financial Times

Росія залишається критично залежною від іноземних технологій, які охоплюють західні санкції, вважають у Financial Times
Скріншот: Минобороны России / Telegram (ілюстративне)

Країна-агресор Росія використовує західні технології для виробництва балістичної ракети середньої дальності "Орєшнік". Про це повідомляє видання Financial Times 27 грудня.

За даними видання, два провідні російські інженерні інститути з розроблення зброї шукали працівників, які знайомі з металообробними системами – японською Fanuc, а також німецькими Siemens і Haidenhein. У статі наголошують, що українська розвідка назвала ці інститути розробниками "Орєшніка".

Вакансії для Московського інституту теплотехніки (МІТ) і "Созвездия", які відстежило Financial Times, "ілюструють, що Росія залишається критично залежною від іноземних технологій, які охоплюють західні санкції".

Видання підкреслює, що особливо помітна ця залежність у сфері комп'ютерного числового програмного керування (ЧПК) – технології, життєво важливої для виробництва "Орєшніка", яка дає змогу заводам швидко формувати матеріали з високою точністю, використовуючи комп'ютери для управління інструментами. 

Financial Times зазначає, що в оголошеннях МІТ і "Созвездия" за 2024 рік ідеться, що там використовують саме Fanuc, Siemens і Haidenhein і що всі вони виробляють системи управління для високоточних верстатів із ЧПК.

Видання акцентує на тому, що Росія довгий час покладалася на верстати іноземного виробництва, незважаючи на зусилля, спрямовані на створення вітчизняних альтернатив. Також журналісти Financial Times додали, що Кремль закуповує велику кількість високоточних металообробних верстатів у Китаї, системи управління ними й надалі постачають із Заходу.

Аналіз російських декларацій, який провело видання, свідчить, що від початку 2024 року до Росії надійшло щонайменше на $3 млн постачань, які містили компоненти Heidenhain. 

Контекст:

21 листопада для удару по Дніпру Росія випробувала експериментальну балістичну ракету середньої дальності "Орєшнік" із без'ядерним гіперзвуковим оснащенням. До цього про її розроблення не повідомляли. 22 листопада нелегітимний президент Росії Володимир Путін заявив про наміри продовжувати випробування.

За даними української розвідки, ракету випустили з комплексу "Кедр", а "Орєшнік" – це шифр проєктуЧас підльоту ракети з Астраханської області до Дніпра становив 15 хвилин.

Точних даних, скільки у РФ таких ракет, немає, але українські військові повідомляли, що це "дуже лімітована кількість" і про серійне виробництво поки не йдеться. Путін стверджує, що Москва має "запас таких систем, готових до застосування".

19 грудня Путін заявив, що російська ракета середньої дальності "Орєшнік" нібито перевершує можливості західних засобів протиповітряної оборони, які Україні передали союзники. Він запропонував влаштувати "високотехнологічну дуель ХХІ століття". "Нехай визначать якийсь об'єкт для ураження, скажімо, у Києві, зосередять туди всі свої сили ППО і ПРО, а ми завдамо туди удару "Орєшніком", – заявив він.

Того самого дня президент України Володимир Зеленський прокоментував заяву Путіна. Спілкуючись із журналістами, він назвав керівництво РФ "відморозками", а пізніше в соцмережі Х назвав Путіна "довбой...бом".

26 грудня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь може розмістити на своїй території 10 російських ракетних комплексів "Орєшнік".