"Зарплатне" бронювання поширює в суспільстві думку, що війна тільки для бідних – адвокатка
Через модель "зарплатного" бронювання, яку розробила українська влада, у суспільстві дедалі більше поширюється думка, що війна тільки для бідних, адже українців із високими статками мобілізація просто не стосується. Про це заявила в коментарі "Главкому" військова адвокатка Дар'я Соларьова.
"Наразі в суспільстві панує думка, що війна тільки для бідних. Запропоновані зміни щодо "вартості" бронювання, які мають сплатити роботодавці за бронь працівників, підтверджує цю тезу, на жаль. Чоловіки, які працюють на заводах, підприємствах, із великими зусиллями отримують "бронь", а то й не отримують. Водночас до більш забезпечених верств населення повістки не доходять. На прикладі народних депутатів, які мають гарантовану "бронь", можна розглянути такий варіант: якщо народний депутат не відвідує більше ніж 25% засідань – позбавляти його права на "бронь", – озвучила свої ідеї військова адвокатка.
Вона також висловила впевненість, що необхідно припинити силову мобілізацію і, якщо особа справді ухиляється від мобілізації, застосовувати правові заходи впливу, а не фізичну силу. На її думку, багато чоловіків боїться не військової служби, а того, що у ТЦК та СП їх будуть принижувати, застосовувати фізичну силу.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 6 лютого 2024 року – до 13 травня.
9 грудня 2023 року Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей.
Уже понад два місяці (з 25 грудня 2023 року – дня подання першої редакції) Рада не може ухвалити законопроєкт про мобілізацію.
У Кабінеті Міністрів України розробляють ідею бронювати від мобілізації українців, які сплачують до бюджету у вигляді податків щонайменше 6 тис. грн на місяць.
Розроблення справедливого механізму бронювання працівників підприємств, які підпадають під військовий призов, 5 лютого анонсував Зеленський.
14 березня перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко повідомив, що законопроєкт про мобілізацію може бути готовим до розгляду парламентом у другому читанні до кінця березня – початку квітня. До другого читання нардепи подали 4195 поправок до законопроєкту, комітет Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки почав розглядати законопроєкт 27 лютого. У березні комітет закінчив працювати з порівняльною таблицею і став розглядати поправки постатейно.