Зеленський: Якби Україна мала таку, як Ізраїль, підтримку партнерів у збитті дронів і ракет, терор би програвав усюди, а не десь більше, а десь менше

Зеленський підкреслив, що Ізраїлю допомогли, незважаючи на те, що він не член НАТО
Фото: president.gov.ua

Допомога партнерів Ізраїлю у відбитті атаки Ірану продемонструвала ефективність спільних дій у протистоянні терору, і так могло б бути і в Україні, яка потерпає від обстрілів з боку країни-агресора Росії. Про це у зверненні за підсумками 15 квітня заявив президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала його пресслужба.

"Увесь світ побачив по діях союзників у небі Ізраїлю й сусідніх країн, якою справді ефективною може бути єдність у захисті від терору, якщо в основі єдності – достатня політична воля. Разом діяли Ізраїль, Америка, Британія, Франція та Йорданія. Максимально ефективно. Разом вони не допустили, щоб терор узяв гору. І разом працюють – із багатьма іншими, – щоб не було й подальшої ескалації", – сказав Зеленський.

Президент України зазначив, що "Ізраїль не є членом НАТО, і не треба було нічого такого, як активація 5-ї статті" принципу колективної оборони Альянсу.

"Ніхто не виявився втягнутим у війну. Вони просто допомогли захистити життя. Shahed в небі України звучать так само, як і в небі Близького Сходу. Балістика всюди б'є однаково, якщо її не збити. Небо Європи могло б уже давно отримати саме такий захист, який потрібен, якби так само й Україна мала схожу повну підтримку партнерів у збитті дронів і ракет. Терор має програвати всюди й повністю, а не десь більше, а десь менше", – заявив він.

Зеленський висловив вдячність усім, хто допомагає Україні з ППО і з ракетами для неї, хто вчить українців літати на винищувачах F-16.

"Усе це працює й надалі працюватиме на захист життя. Але ми бачимо зараз, як єдність може спрацювати справді на 100% і як майже 100% Shahed і ракет можуть бути збиті. Ми будемо говорити з партнерами про це", – пообіцяв він.

Контекст:

Пізно ввечері 13 квітня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) повідомила, що Іран запустив у бік Ізраїлю ударні дрони. 14 квітня в ЦАХАЛ уточнили, що Іран запустив по Ізраїлю понад 300 дронів і ракет. Приблизно 99% цілей було збито.

В Ірані оголосили, що це відповідь на авіаудар 1 квітня по будівлі іранського посольства в Дамаску. Місцеві ЗМІ назвали його актом агресії Ізраїлю. Він спричинив масштабні руйнування й пошкодження сусідніх будівель. За деякими даними, атакував літак F-35. Іран обіцяв помститися за вбивство сімох своїх командирів, які потрапили під удар.

Після нічної атаки на Ізраїль влада Ірану запевнила, що "справу можна вважати завершеною". Водночас Тегеран пригрозив "значно суворішою" відповіддю, якщо Ізраїль "зробить ще одну помилку". Водночас ізраїльський високопосадовець зазначив у коментарі телеканалу Channel 12, що Ізраїль планує "значну відповідь" Ірану на безпрецедентну повітряну атаку.

14 квітня ЗМІ повідомили, що президент США Джо Байден відмовив прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху від негайного удару у відповідь по Ірану.

Російські окупанти регулярно атакують Україну дронами і ракетами, збиває їх лише українська ППО. Уламки збитих російських дронів або ракет неодноразово падали на території сусідніх з Україною країн. У березні під час масованої атаки по Україні ракета окупантів порушила повітряний простір Польщі, але її там не збивали. Як пояснили польські військові, "це було небезпечно для жителів Польщі і було зрозуміло, що ракета повернеться на територію України".