Зеленський не хотів би заморожування лінії фронту й назвав причину
У разі заморожування повномасштабної війни, яку вже майже три роки проти України веде країна-агресор РФ, постраждає кілька міст, перерізаних контактною лінією. Про це в інтерв'ю ITV News, яке опублікували 9 лютого на YouTube-каналі "Зе!Президент", повідомив президент України Володимир Зеленський.
На запитання, чи хотів би він заморожування лінії фронту там, де вона є, за наявності гарних гарантій безпеки для України, Зеленський відповів: "Дивлячись які. Тобто я б не хотів. Тому що я вважаю, що постраждає кілька наших міст, які сьогодні перерізані цією контактною лінією, і деякі області. Буде небезпечно й навіть після війни. Я знаю, що таке контактна лінія".
Зеленський розповів, що 2019 року, коли став президентом, відвідував лінію фронту на сході України.
"Я був у цих селах. Там життя не було. Навіть у тих селах, які ми контролювали. Я пробував побудувати там мости […], щоб "швидкі" могли там їздити, діти могли ходити до школи. Там було все розвалено", – наголосив президент.
Однак російські окупанти знищували ці мости, додав Зеленський.
"Питання в тому, що контактна лінія там, де вона сьогодні знаходиться, у деяких містах – вона дуже нежива. І навіть коли закінчиться гаряча стадія війни, там буде дуже непросто жити. Я не бачив змін після замороженого конфлікту впродовж п'яти років", – підсумував президент.
Контекст:
Нині президент США Дональд Трамп неодноразово обіцяв швидке завершення російсько-української війни під час своєї передвиборчої кампанії 2024 року. Він, зокрема, стверджував, що може домовитися про закінчення війни за добу.
WSJ із посиланням на три джерела в оточенні Трампа писала, що один із запропонованих йому планів передбачає зобов'язання Києва не вступати в НАТО протягом щонайменше 20 років. Водночас США й надалі постачатимуть Україні озброєння для захисту від РФ. Такий договір передбачає фіксацію фактичної лінії фронту і згоду обох сторін на демілітаризовану зону на 800 миль (1287 км) із розміщенням там миротворців, але без участі військових США. Трамп ще не визначився зі стратегією війни в Україні.
22 січня 2025 року Трамп пригрозив нелегітимному російському президенту Володимирові Путіну: якщо той не погодиться завершити війну в Україні, США запровадять високі податки, мита й санкції на товари з РФ. Того самого дня ЗМІ писали, що Трамп доручив Кіту Келлогу, якого він призначив спецпосланником з питань України, завершити війну за 100 днів.
2 лютого Зеленський заявив, що Україна зараз близька до миру як ніколи за три роки війни.
6 лютого Зеленський сказав, що Трамп ще не має офіційного плану щодо припинення російської агресії проти України.
Раніше, на початку січня, Зеленський говорив, що будь-які гарантії безпеки без США – це слабкі гарантії безпеки для України.