Зеленський про можливість бити західною зброєю вглиб РФ: Це не риторика, це план для мене й українських військових

Україна очікує на згоду всіх союзників – президент
Фото: ЕРА

Від згоди всіх західних партнерів на використання їхньої зброї по цілях на території країни-агресора Росії залежить, чи буде Україна на карті. Про це президент України Володимир Зеленський сказав 11 липня на брифінгу у Вашингтоні (США) перед засіданням ради НАТО – Україна, яке транслювали в YouTube.

"Щоб захистити нашу країну, нам потрібно зняти всі обмеження. Я говорив про це з партнерами, із прем'єр-міністром Великобританії і з президентом США, а також із генеральним секретарем НАТО. Із дуже конкретними фактами. Ми знаємо, де розташовані ці військові бази, з яких здійснюють напади на нас, коли вони б'ють по наших лікарнях, наприклад. Вони ціляться по нас, убивають наших дітей. І для мене це не риторика, для мене це реальний план, і для всіх наших людей, не тільки для військових. Тепер це план для всієї нашої країни", – сказав президент.

За його словами, Україна чекає на рішення всіх союзників щодо цього питання й очікує на згоду, яку вже дала Великобританія.

"Сподіваюся, що ми досягнемо такого рішення. І знову ж таки, якщо ми дійсно хочемо мати Україну на мапі, а не мати [режим нелегітимного президента РФ Володимира] Путіна, який готується атакувати половину планети, тоді нам потрібно вдаватися дуже конкретно до дуже конкретних кроків, і дуже швидко", – додав глава держави.

Контекст:

У Міноборони України підтверджували в лютому 2023 року, що зобов'язалися не застосовувати зброї, яку надали партнери, для ударів по території РФ.

1 травня 2024 року глава МЗС Латвії Байба Браже повідомила, що деякі країни зняли цю заборону. Представники кількох країн підтримали надання Україні права бити західною зброєю по території РФ відповідно до міжнародного права. Зокрема, про це заявили в Польщі, Франції, Чехії, Нідерландах, Швеції, Канаді, Великобританії.

США дозволили Україні бити по РФ боєприпасами GMLRS і артилерією (ідеться про прикордоння в районі північних областей України), але не ракетами ATACMS, повідомили в Білому домі.

The Washington Post написала 21 червня, що дозвіл Україні уражати цілі в Росії за допомогою американської зброї зменшив кількість ракетних обстрілів Харкова, але не зупинив літаків, які скидають плануючі бомби. За даними ЗМІ, США обмежили Україну стрільбою на відстань менше ніж 100 км від кордону.

Зеленський неодноразово наголошував, що потрібні "далекобійні рішення" проти аеродромів, на яких стоять військові літаки, котрі країна-агресор РФ застосовує для атак КАБ. Ідеться не лише про російську територію, а й про тимчасово окупований Крим, де потрібні удари на більш ніж 300 км.