ЗСУ спростували інформацію NYT про нібито сотні українських військових, які потрапили в полон під час виходу з Авдіївки

Про рішення вивести сили оборони України з Авдіївки заявив у ніч проти 17 лютого головком ЗСУ Сирський
Фото: Сухопутні війська ЗС України / Facebook

Спікер оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій спростував повідомлення західних ЗМІ про те, що під час відступу з Авдіївки Донецької області нібито потрапили в полон або зникли безвісти до 1 тис. українських військовослужбовців. Про це Лиховій сказав 21 лютого в ефірі національного телемарафону, відеозапис опубліковано у YouTube каналу "Ми – Україна".

20 лютого американська The New York Times написала з посиланням на двох військових, що під час виведення сил оборони з Авдіївки могли потрапити в полон або потрапити у списки зниклих безвісти від 850 до 1 тис. українських військовослужбовців.

"Нас неприємно вразила, м'яко кажучи, ця публікація, тому що ми давали свій коментар із цього приводу, який був обґрунтований, і здавалося, що все логічно має стати на свої місця. Але, на жаль, не знаю – свідомо чи мимохіть – автори The New York Times поширили російський пропагандистський наратив без жодного обґрунтування. Ті джерела, на які вони посилаються, абсолютно неспроможні, тому що немає таких людей і це не фактаж", – наголосив Лиховій в ефірі телемарафону.

Він розповів, що кількох українських військовослужбовців, які брали участь в обороні Авдіївки, дійсно вважають зниклими безвісти.

"Під час завершальної стадії авдіївської оборонної операції, і я вже кілька разів це підкреслював, що ЗСУ не приховували, не заперечували, що деяка кількість військовослужбовців не вийшла на зв'язок, – зазначив Лиховій. – Ці заяви російської пропаганди щодо сотень і тисяч полонених є повною дезінформацією, яка нічим не підтверджена. […] Ми говоримо – так, полонені є, але їхня кількість обчислюється в жодному випадку не сотнями. При цьому ми пам'ятаємо кожного солдата і будемо боротися за його звільнення".

Спікер додав, що під час операції "чимала кількість" російських окупантів також потрапила в полон.

Контекст:

Російські війська намагалися захопити Авдіївку із 2014 року, коли РФ, розв'язавши війну проти України, окупувала Крим та частини Донецької й Луганської областей. У жовтні 2023 року окупанти пішли в наступ під Авдіївкою, намагаючись оточити місто.

8 лютого 2024 року Лиховій повідомив, що окупанти активізували штурми Авдіївки: "Бойові зіткнення відбуваються вже не тільки у приватному секторі на півночі міста, а й у межах міської забудови".

15 лютого у Білому домі заявили, що сили оборони України ризикують втратити контроль над Авдіївкою через брак боєприпасів, пов'язавши це із затримкою американської військової допомоги.

Про рішення вивести сили оборони України з Авдіївки оголосив у ніч проти 17 лютого головком ЗСУ Олександр Сирський. Він пояснив, що керувався необхідністю зберегти життя українських воїнів.

Командувач ОСУВ "Таврія" Олександр Тарнавський назвав це "єдиним правильним рішенням". Він додав, що особовий склад виведено й українські воїни зайняли оборону на певних рубежах, "оточення не допущено". Тарнавський розповів, що вихід особового складу з Авдіївки відбувався згідно із планом з урахуванням різних сценаріїв та можливої зміни оперативної обстановки, але кілька українських військовослужбовців потрапили в полон.

За словами Тарнавського, за чотири місяці активної фази авдіївської оборонної операції на авдіївському напрямку загальні втрати країни-агресора РФ сягнули: 47 186 окупантів, 364 танки, 248 артсистем, 748 бойових бронемашин і п'ять літаків. Лиховій зазначив в інтерв'ю ВВС, що в боях за Авдіївку сили оборони України ліквідували 17 тис. російських окупантів.

За словами президента України Володимира Зеленського, в Авдіївці "на одну смерть українця було сім смертей росіян". Заступник командира 3-ї штурмової бригади Максим Жорін 20 лютого заявив у Telegram, що РФ має досить сил для подальшого наступу в Авдіївці.