Арбітражі з "Газпромом" обходяться "Нафтогазу" в мільйони доларів на рік – Вітренко

Вітренко заявив, що на "Нафтогаз" працює "потужна" команда юристів
Фото: Сергій Лещенко / Facebook

Виконавчий директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко заявив, що в арбітражних справах його компанії вигідніше платити юристам, ніж платити "Газпрому" "десятки мільярдів доларів".

Арбітражні розгляди НАК "Нафтогаз України" з "Газпромом" обходяться українській компанії в мільйони доларів на рік. Про це 11 вересня повідомив УНН виконавчий директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко.

"Працює досить потужна команда з боку "Нафтогазу" щодо зовнішніх юристів. У принципі, ми кажемо про мільйони доларів на рік. Попередній арбітраж тривав п'ять років, відповідно, ми можемо порахувати. Але з іншого боку, наприклад, завдяки цьому арбітражу ми домоглися того, що ми нічого не винні "Газпрому" за так званим принципом "бери або плати". Якщо порахувати, до кінця контракту це становило б $80 млрд. Тобто ми не платимо ці $80 млрд", – сказав він.

За словами Вітренка, "із фінансової точки зору набагато вигідніше платити юристам і ходити в суди замість того, щоб платити десятки мільярдів доларів "Газпрому".

22 грудня 2017 року в "Нафтогазі" заявили про перемогу над "Газпромом" за всіма спірними питаннями контракту на постачання газу. В українській компанії повідомили, що вимоги російської сторони щодо умови "бери або плати" на суму $56 млрд повністю відхилили, а обов'язкові річні обсяги відбору газу знизили більше ніж у 10 разів.

28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. НАК домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд.

За підсумками двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" має виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу". Потім сума, за твердженням української сторони, зросла до $2,8 млрд.

Російський монополіст у березні 2018 року подав позов про розірвання транзитного контракту. У липні 2018 року "Нафтогаз" подав позов у Стокгольмський арбітраж із вимогою переглянути ставку тарифу на транзит із 18 березня 2018 року і стягнути з "Газпрому" приблизно $12 млрд за період із 18 березня 2018-го до 31 грудня 2019 року (термін закінчення чинного контракту). Арбітраж вирішив об'єднати обидва позови в одну справу.