Дії Держекоінспекції завдають країні колосальних збитків – голова Одеської ОДА Степанов
Щоб судновласники не намагалися уникнути заходжень у порти Чорного моря, потрібно або ловити корупціонерів, або створити необхідні умови, які не дадуть змоги Державній екологічній інспекції займатися хабарництвом, заявив голова Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов.
Дії Державної екологічної інспекції у портах Одеської області завдають державі колосальних збитків, тому необхідно якомога швидше змінити підходи до її роботи. Про це 31 жовтня заявив голова Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов в ефірі телеканала "Прямий".
"Дії однієї структури завдають державі колосальних збитків. Судновласники відкрито скаржаться на дії Держекоінспекції. Адже в разі затримання судна його власник має платити за простоювання приблизно $ 5–6 тис. на добу. Щоб запобігти цим витратам, судна намагаються уникнути заходжень у порти Чорного моря", – сказав Степанов.
Як підкреслив голова Одеської ОДА, від цього держава недоотримує портові збори, а інфраструктура та співробітники портів – завантаження.
"Є два шляхи, щоб змінити ситуацію. Перший – хабарників ловити. Є правоохоронні органи, нехай цим займаються. Інший шлях – створити необхідні умови, які не дозволять інспекції займатися екохабарництвом", – заявив він.
Для цього, на його думку, потрібно якомога швидше затвердити прозорі регламенти відбору проб, а також налагодити взаємодію між Держекоінспекцією та Адміністрацією морських портів. Ці документи за дорученням прем'єр-міністра розробляє Мінекології, Степанов закликав прискорити їх підготовку.
"Усе, що просить бізнес, зокрема міжнародний: створити прозорі правила. Якщо вони будуть винні в забрудненні води, вони готові платити, це світова практика", – сказав губернатор.
У липні голова Одеської ОДА звернувся до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана з пропозицією ліквідувати регіональну Держекоінспекцію. Пізніше губернатор передав у Мінекології свої пропозиції щодо боротьби з корупцією в портах, серед яких розроблення правових підстав для перебування Держекоінспекції у портах та залучення незалежних лабораторій для проведення досліджень на суднах.