Директор департаменту НБУ: За порятунок "ПриватБанку" кожен українець у середньому заплатив понад 3,5 тис. грн
Якість кредитного портфеля "ПриватБанку" виявилася вкрай низькою, а всі корпоративні кредити не працюють, заявив директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук.
Річний фінансовий звіт за 2016 рік "ПриватБанку" повністю підтвердив висновки Нацбанку України, який визнав банківську установу неплатоспроможною і ухвалив рішення про її націоналізацію. Про це заявив директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук у колонці для видання "Економічна правда".
Співробітник НБУ зазначив, що якість кредитного портфеля "ПриватБанку" виявилася вкрай низькою, а всі корпоративні кредити по суті неробочими.
"Новий аудитор, затверджений незалежною наглядовою радою "ПриватБанку", не зміг установити, скільки кредитів було надано бізнесам колишніх акціонерів – це було технічно неможливо в умовах повної відсутності комунікації з колишнім менеджментом банку та компаніями-позичальниками", – розповів він.
За словами Ваврищука, позичальники проігнорували звернення аудитора із проханням надати пояснення щодо питань кредитування.
"ПриватБанк" було врятовано коштами платників податків – середні витрати в розрахунку на кожного українця з урахуванням запланованих додаткових уливань капіталу становлять понад 3500 гривень", – підкреслив він.
Директор департаменту розповів, що "типовими позичальниками" банку були компанії без виробничих активів, доходів, прибутку й персоналу, їх використовували як ланцюжок у фінансуванні інших одержувачів кредитних коштів. Він додав, що майже всі кредити були надані на неринкових умовах.
За його словами, топ-менеджмент "ПриватБанку" визнав, що реальними позичальниками були інші компанії і почав розкривати назви реальних позичальників, одначе документальних підтверджень цьому надано не було.
Ваврищук додав, що "ПриватБанк", аби видавати кредити неплатоспроможним компаніям, "малював" на папері заставу, яка не мала реальної цінності, а загальна заявлена банком вартість майнових прав на товари в заставі за кредитами становила понад 350 млрд грн. Вимоги НБУ перевести всі кредити з "порожніх" компаній у повноцінні бізнеси не було виконано.
"Протягом усього періоду активного спілкування між НБУ та "ПриватБанком" усі позичальники діяли синхронно та узгоджено. Факт їхньої пов'язаності із кредитором є доведеним для НБУ по суті та юридично зафіксованим рішеннями комісії з питань визначення пов'язаних із банками осіб. Цей висновок ґрунтується на загальноприйнятих у всьому світі правилах регулювання банківського сектору", – підсумував він.
"ПриватБанк" – найбільший комерційний банк в Україні – було націоналізовано 19 грудня 2016 року.
9 червня 2017 року колишній акціонер банку Ігор Коломойський подав позов до Печерського районного суду в Києві про відмову від поруки за кредитами "ПриватБанку". Відповідачами є банк і НБУ.
Заступник голови Національного банку України Катерина Рожкова припускає, що судді можуть задовольнити позов Коломойського й узагалі скасувати рішення про націоналізацію банку.