Директор енергетичних програм Центру Разумкова Омельченко: Вартість українського вугілля не може бути нижчою від імпортного паритету
Ціна на вугілля за формулою "Роттердам плюс" зараз нижча за собівартість видобування на державних шахтах України, заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Видобування вугілля в Україні знижується через відсутність інвестицій, заявив у коментарі порталу "Обозреватель" директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Так він прокоментував інтерв'ю заступника директора Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Марини Петров порталу "Энергореформа". Вона сказала, що нинішні ціни на газ в Україні створили стимули для внутрішнього видобування.
"Важливою причиною, чому не зростає видобування газу, є те, що Україна купувала російський газ дорого, а видобутий в українських надрах газ уряд викуповував за копійки. У підсумку "Укргазвидобування" й інші держкомпанії недоінвестувалися, не впроваджували нові технології з видобування газу. Видобування через відсутність інвестицій скорочувалося, тож доводилося купувати ще більше дорогого російського газу", – уважає Петров.
Володимир Омельченко у відповідь заявив, що низькі ціни на природний газ в Україні раніше стимулювали імпорт, а не власне видобування і що така сама ситуація складається і з вугіллям власного видобування.
"Протягом багатьох років така картина була й у вугільному секторі – різницю між реальною собівартістю і ціною продажу покривали коштом держбюджету через дотації. Але галузь із часом деградувала, і ми підійшли до етапу, коли виник дефіцит вугілля", – уважає експерт.
Він додав, що прив'язати ціну власного вугілля до ціни на європейських біржах – це правильний крок перед формуванням конкурентного ринку, але зараз формула "Роттердам плюс" відстає від реальних цін на рік.
"Зараз за "Роттердамом" ціна нижча за собівартість видобування на державних шахтах України. Вартість українського вугілля не може бути нижчою від імпортного паритету. Я думаю, що якщо така різниця довго триматиметься, інвестиційного ресурсу у шахт не буде і зростання видобування вугілля в Україні не відбудеться", – упевнений Володимир Омельченко.
Директор Європейської енергетичної спільноти Януш Копач 17 жовтня заявив, що ринкові ціни на енергоринку сприяють створенню конкурентних умов, країни Євросоюзу вже відійшли від ручного принципу формування цін на енергоносії і тарифи і це допомогло їм створити конкурентні ринки газу, електроенергії, теплової енергії, вугілля, нафти і нафтопродуктів.
Лібералізацію цін на енергоресурси Україна почала у 2016 році. 27 квітня 2016 року Кабмін зрівняв ціни на газ для промисловості та населення і визначив формулу розрахування ціни як суму котирувань у європейському хабі NCG (Дюссельдорф) і доставки до українсько-словацького кордону.
Аналогічну формулу "Роттердам плюс" використовують для розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію: ціна вугілля для виробництва електроенергії ґрунтується на котируваннях вугільного хаба ARA (Амстердам–Роттердам–Антверпен) плюс доставка в український порт.