Економіст Найман: Мета стимуляційного тарифоутворення – поліпшити стан електромереж
Стимуляційне тарифоутворення (RAB-регулювання), яке має намір увести Нацкомісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, – це спосіб примусити приватних акціонерів розподільних компаній інвестувати в модернізацію електромереж, заявив керівний партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман.
Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), збирається ввести для обленерго стимуляційне тарифоутворення (RAB-регулювання), щоб спонукати компанії вкладати гроші в поліпшення електромереж. Про це заявив у коментарі "Обозревателю" економіст, керівний партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман.
"Наскільки я розумію, мета полягає в тому, щоб поліпшити стан мереж, гарантувати споживачам постачання електрики не у форс-мажорних обставинах, – заявив експерт. – Коли вже так вийшло, що відбулася приватизація обленерго і, по суті, монопольні енергетичні мережі, створені ще в Радянському Союзі, опинились у приватних руках, то залишається тільки їх контролювати. Зокрема, за технічними параметрами. Тобто вони зобов'язані передавати електроенергію від виробника до споживача, а з іншого боку здійснювати необхідні інвестиції та ремонти цих мереж, але також і контролювати їхні тарифи".
На приплив іноземних інвестицій у галузь таке рішення НКРЕКП навряд чи вплине, уважає він.
"Для приходу іноземних інвестицій потрібна судова реформа. Тому що ви тут збудуєте, а потім рішення якогось суду у вас це відбере. Без судової реформи нічого не буде", – упевнений економіст.
Стимуляційне тарифоутворення, або RAB-регулювання (Regulatory Asset Base – регульована база активів), – це система довгострокового формування тарифів для залучення інвестицій у розвиток і модернізацію електричних мереж.