Експерт енергоринку: В умовах дефіциту принцип імпортної альтернативи діє на всі види енергоресурсів

Юрій Корольчук: На ринках газу, нафти, нафтопродуктів та вугілля діє однакова формула ціноутворення
Скріншот: Громадське Телебачення / YouTube

Україна протягом останніх трьох років лише посилила свою залежність від імпортних енергоносіїв, заявив член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Коли на ринку існує дефіцит, то альтернатива у вигляді імпорту необхідна незалежно від того, регулюється ринок чи ні. Про це пише член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук у блозі на сайті "ЛІГАБізнесІнформ".

"На жаль, усі запевнення про успішні кроки на шляху до енергонезалежності є лише красивим міфом. Україна протягом останніх трьох років лише посилила свою залежність від імпортних енергоносіїв. І сьогодні можна констатувати жорсткий енергодефіцит у газовій, вугільній, ядерній та нафтопродуктовій галузях", – заявив він.

Експерт зазначив, що на ринках газу, нафти, нафтопродуктів та вугілля діє однакова формула ціноутворення: міжнародний індекс плюс доставка і премія. Україна вже давно живе за принципами ринкової економіки з погляду використання таких формул, додав він.

"У випадку природного газу діє формула ціни згідно з постановою Кабінету Міністрів України №315 на основі даних Platts European Gas Daily базис NetConnect Germany (Дюссельдорф). Формула досить відома: ціна хаба NCG + доставка до хабу в Словаччині + доставка в Україну. У випадку вугілля діє формула згідно з постановою НКРЕКП №289: CIF ARA (Amsterdam Rotterdam Antwerp) + доставка. У випадку нафти діє постанова Кабінету Міністрів України №570. Проходять регулярні аукціони за формулою видання Crude Oil Marketwire агентства Platts, де використовують п'ятнадцятиденний строк котирування нафти сорту Urals базисів і UralsMediterranean UralsRotterdam. За наявності фізичного імпорту нафти (більш ніж 50 000 т за два місяці) – ціну розраховують від митної вартості імпортної нафти. Усю імпортну нафту продають в Україні на основі котирувань Platts + премія", – перерахував Корольчук.

Він підкреслив, що газ, вугілля, нафта і нафтопродукти "рівні між собою – ціну на них в Україні визначають відповідно до міжнародних принципів і формул".

"Тому однобічний погляд на проблему або в газовій сфері ("Дюссельдорф плюс"), або у вугіллі ("Роттердам плюс"), або у нафті (Platts) або в нафтопродуктах (Argus, Platts) веде як мінімум до спотворення бачення ситуації на енергоринку", – уважає автор.

Корольчук заявив, що вплив на ринок зберігає група українського бізнесмена Ігоря Коломойського.

"Зазвичай більшість фахівців оминають боком формули на нафту і нафтопродукти. На цьому ринку, як відомо, одним із найбільших гравців залишаться Ігор Коломойський і залишки групи "Приват" (без "ПриватБанку", "Буковеля" і літаків МАУ). Хоча ці "залишки" досить істотні і приблизно 80% ринку переробки нафти, виробництва нафтопродуктів (80%) і продажу палива (30%) займають Кременчуцький НПЗ і мережа АЗС Ігоря Коломойського. Інакше кажучи, поряд із формулою "Роттердам плюс", "Дюссельдорф плюс" залишається непомітною формула "Platts/Argus плюс", яку використовують для ринків нафти і нафтопродуктів, де господарює Коломойський", – резюмував експерт.