Експерт ринку нафти: Негативна ціна на нафту – тимчасове явище. Це істеричні рухи на біржі, які ні до чого не приведуть
Через падіння попиту виробникам нафти нікуди подіти продукцію, і, щоб мінімізувати збитки, вони були готові доплатити покупцям травневих ф'ючерсів, розповів у коментарі виданню "ГОРДОН" президент асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України" Леонід Косянчук.
Конвульсивні рухи на ринку нафти незабаром закінчаться, і дешевий енергоресурс стане гарною підмогою для виходу економіки з рецесії. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив президент асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України" Леонід Косянчук.
"У світі сталася пандемія, промисловість лягла, транспорт зупинився, пасажирські перевезення, зокрема авіа, припинилися, а видобування нафти та переробні заводи і далі працюють. Це безперервний процес, його технологічно не можна зупинити. А через те, що споживання нафти і нафтопродуктів критично знизилося, усі сховища заповнено, нікуди подіти продукцію. Тому виробники готові доплатити, лише б забрали. Так збитки будуть мінімальними. Негативна ціна – тимчасове явище. Ці істеричні рухи на біржі ні про що не свідчать і ні до чого не приведуть. Тим паче, що це ф'ючерси травня. І якщо подивимося ф'ючерси на червень, побачимо, що там усе гаразд – більше ніж $20 за барель. Це і є реальна ціна нафти на сьогодні", – зазначив співрозмовник.
На його думку, низька ціна на енергоресурси допоможе світовій економіці швидше вийти з рецесії після пандемії.
"Судомні рухи закінчаться і ринок стабілізується. Рано чи пізно світ струсоне і дешевий енергетичний ресурс стане гарною підмогою для зростання економіки. Вона швидше зможе вийти з рецесії. Така ціна не назавжди. Разом зі зростанням попиту почнеться і поступове зростання цін на нафту. Але він не буде таким самим швидким, як сталося падіння. Що буде під час цього в Україні? Ситуація кардинально не зміниться. Ціна буде обумовлена співвідношенням попиту і пропозиції. І не треба забувати, що у вартості бензину 71% – це податки. Грубо кажучи, якщо нам хтось подарує місячне споживання бензину, просто так віддасть його на кордоні, то на заправках літр палива коштуватиме не менше ніж 12 грн", – сказав Косянчук.
Він підкреслив, що падіння цін на нафту не сильно вплине на економічне становище Росії.
"Із РФ саме той випадок, коли швидше худий помре, ніж товстий схудне. Гарного мало, тому що основна стаття наповнення російського бюджету – саме надходження від нафти. Вона нічого особливого більше не виробляє. Але в Росії є стратегічний резерв, причому досить серйозний, який дасть їй змогу протриматися за такої ціни на нафту", – резюмував Косянчук.
20 квітня ціна на нафту WTI уперше в історії стала негативною. Станом на 21.45 травневі ф'ючерси коштували по мінус 75 центів. За даними агентства Reuters, протягом 20 квітня котирування падали до мінус $40 за барель. Тобто продавці готові були доплатити, якщо у них заберуть нафту. 21 квітня ціни на американську нафту WTI піднялися вище за нуль. WTI із поставкою в червні коштували по $21,44 за барель.
Як зазначило профільне видання ICIS, напередодні трейдери намагалися розпродати травневі ф'ючерси, оскільки їх продавали останній день. Однак через обмежену кількість покупців котирування перемістилися в негативну область.
Ціни на нафту знижуються, незважаючи на досягнуту на початку квітня угоду Організації країн – експортерів нафти та її союзників скоротити обсяг видобутку нафти на 9,7 млн барелів на добу у травні – червні, що становить приблизно 10% від усієї сировини, яка надходить на ринок. Приблизно такий самий обсяг мають забезпечити країни, що не входять в ОПЕК+.