Гендиректор ДТЕК: Ми зробили перші спроби продажу вугілля на біржі, і їх треба продовжувати
Якщо працюють ринкові механізми і ринкова економіка, то ціну вугілля потрібно визначати за ціною імпортної альтернативи, заявив генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тимченко.
Вартість вугілля на внутрішньому ринку потрібно визначати під час реалізації на біржових торгах, заявив в інтерв'ю виданню "Новое время" генеральний директор енергохолдингу ДТЕК Максим Тимченко.
"Ми зробили перші спроби продажу вугілля на біржі, і їх треба продовжувати. Це відповідь на запитання про ціну вугілля, – заявив він. – Ми поставляємо вугілля на "Центренерго", а не лише собі. Ми купуємо вугілля у державних підприємств. І найголовніше, що у нас 30% ринку – це імпортне вугілля. Відповідно, імпортні гравці також можуть заявлятися і продавати своє вугілля на цій біржі".
Тимченко наголосив, що ціна на імпортні ресурси впливає на вартість продукції на всіх ринках, де є дефіцит.
"Понад 30% газу ми імпортуємо, понад 80% нафтопродуктів ми імпортуємо, 100% ядерного палива ми імпортуємо. На жаль, те ставлення, яке було до вугільної галузі останніми роками, призвело до того, що цього року ми будемо імпортувати понад 40% вугілля. Якщо говорити тільки про енергетичне вугілля – понад 26% вугілля буде імпортовано цього року. Це означає, якщо функціонують ринкові механізми і ринкова економіка, ціна цього енергопродукту визначається відповідно до імпортної альтернативи. І сьогодні такий принцип закладено в ціноутворенні на всіх ринках", – пояснив гендиректор.
Тимченко вважає, що відхід від ручного управління тарифами на тепло – це позитив для України, але нинішня формула, прив'язана до ціни енергоресурсів за останній рік, усе ж не відповідає реальності.
"З одного боку, це крок уперед порівняно з тим, що було раніше – ручним управлінням, коли без жодних індикативів призначали ціну на вугілля. Від такої практики Україна повинна просто тікати. Тому, з одного боку, це крок уперед, коли формула прив'язана до міжнародних індексів, які ні в кого не викликають сумнівів. З іншого боку, формула базується на середній ціні за попередні 12 місяців. Отже, у нас у тарифі закладено ціну 1800 гривень. Поставки вугілля-антрациту сьогодні здійснюються по 2,5 тисячі гривень, – заявив він. – Коли ринок запрацює, тоді всі дискусії зникнуть. Сьогодні регулятор говорить, що формульне ціноутворення – це перехідний період до повноцінного запровадження ринку як газу, так і електроенергії".
Дефіцит вугілля на українських теплоелектростанціях виник у зв'язку з початком товарної блокади окупованих районів сходу України ветеранами АТО з добровольчих підрозділів, які вимагають звільнення заручників. Блокаду поширили і на постачання антрациту з територій, які контролюють бойовики.
У 2016 році Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, затвердила методику розраховування оптової ціни електроенергії, яка базується на європейському індексі цін на вугілля. Голова комісії Дмитро Вовк заявляв, що граничну ціну вугілля за цією формулою формуватимуть, враховуючи індекс на європейській біржі в Роттердамі (API2) і вартість транспортування цього вугілля на внутрішній ринок (формула "Роттердам плюс транспорт").