Рябцев: Потреба України у вугіллі – 11 млн тонн на сезон. Як нас урятують 700 тис. тонн американського вугілля?
Заява президента України Петра Порошенка про те, що Москва втратила можливість для енергетичного шантажу Києва, розрахована на широку публіку, яка не розбирається в цій галузі, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.
Потреби України у вугіллі значно перевищують обсяги постачання зі Сполучених Штатів. Про це виданню "ГОРДОН" сказав експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев, коментуючи заяву президента України Петра Порошенка про те, що з постачанням в Україну вугілля зі США РФ "безповоротно втратила" ще один інструмент енергетичного шантажу.
"Потреба України у вугіллі – 11 млн тонн на сезон. Як нас урятують 700 тис. тонн американського вугілля? Просто порівняйте обсяги постачання зі США з нашими потребами. І все стане зрозуміло. До того ж подивіться на обсяги імпорту вугілля, що йде в Україну з РФ тоді, коли нас запевняють, що звідти ми не отримуємо ні краплі і ні грама. А постачання зі США – це для нас, на жаль, крапля в морі. І ми не бачимо обіцяних обсягів внутрішнього видобутку. Навіть більше, у нас триває серйозне скорочення власного видобування. Навіть зростання видобування у ДТЕК (компанія бізнесмена Ріната Ахметова. – "ГОРДОН") не компенсує того падіння, яке спостерігаємо на державних шахтах. Хоча нам обіцяли, що вони ось-ось мають запрацювати і стати рентабельними", – зазначив Рябцев.
Він акцентував на тому, що для України економічно невигідно купувати вугілля у США.
"Американське вугілля закуповує державне підприємство "Центренерго". Тобто фактично для реалізації політичних цілей витрачають гроші з бюджету. Ці закупівлі економічно необґрунтовані. Тут на першу роль виходить політична мотивація. Тому заява президента розрахована на широку публіку, яка не розбирається в енергетичній галузі. Навіть більше, нам загрожує дефіцит вугілля газової групи. Це може статися, якщо ДТЕК переведе який-небудь свій блок з антрациту на газове вугілля. І тоді брак цього вугілля буде досить серйозним", – підкреслив Рябцев.
1 серпня стало відомо, що одна з найбільших енергогенерувальних компаній України, "Центренерго", уклала з американською компанією XCoal Energy & Resources контракт на постачання до кінця 2017 року 700 тис. тонн вугілля.
21 серпня представники XCoal передали першу партію вугілля для України. У ніч на 13 вересня в порт Южний в Одеській області прибуло судно з 62 тис. тонн американського вугілля.
Дефіцит вугілля на українських теплоелектростанціях виник у зв'язку з початком товарної блокади окупованих районів сходу України ветеранами АТО з добровольчих підрозділів, які вимагали звільнення заручників. Блокаду поширено і на постачання антрациту з територій, які контролюють бойовики.
16 лютого 2017 року Рада національної безпеки і оборони України доручила Кабінету Міністрів України невідкладно вжити вичерпних заходів щодо нейтралізації загроз енергетичній безпеці України.