Гончар: Нафта ледь піднялася в ціні і тут же зростає вартість бензину на наших АЗС. Ніби вони цю нафту вже купили і переробили
Якщо вартість нафти повернеться до позначки $100 за барель, згодом це призведе до серйозного падіння цін – аж до $20 за барель, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
Через спекулянтів зростання цін на бензин на українських АЗС випереджає підвищення вартості нафти, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.
"Стрибок цін на нафту станеться, якщо проти Ірану введуть жорсткі санкції. Однак Іран – не та країна, яка визначає стан світового ринку нафти. Іранський експорт істотний, але це не Саудівська Аравія, не США і не Росія. Жорстка лінія Америки в частині санкцій проти Ірану призвела до того, що вартість нафти поповзла вгору. Це спекулятивний тренд. Спекулянтам – трейдерам і банкам – потрібен будь-який привід, щоб швидко випустити в ефір свій прогноз. А на піднятті паніки вони заробляють. Потрібно розуміти, що частина іранської нафти завжди буде на ринку, які б санкції не вводили. Наприклад, її купуватиме Китай. А цього Ірану цілком достатньо. Якщо припустити, що Іран взагалі не буде експортувати нафту, то можна сказати: загін не помітить утрати бійця. Їх нішу згодом займуть інші гравці", – зазначив Гончар.
За його словами, змінити ситуацію на світовому ринку нафти можуть США.
"Так, є підстави очікувати підвищення ціни на нафту. Але це не станеться в одну мить. Багато чого залежатиме від США. Вони допустили грубу помилку, дозволивши з'явитися російсько-саудівському нафтовому альянсу. Водночас Саудівська Аравія розуміє, що РФ – союзник Ірану. Тому у США залишається можливість змінити ситуацію на світовому ринку нафти, щоб не дати розгулятися Росії. Оскільки в нинішніх умовах вона почуватиметься досить комфортно. Так, це буде не "бізнес клас", який був би реальністю за умови ціни $120 за барель. Але навіть $80 – прийнятно для РФ, це для них "економ". Жирку, звичайно, не нагуляють, але попустувати зможуть", – сказав співрозмовник.
На його думку, у зростанні цін на нафту для України більше негативних моментів, ніж позитивних.
"Можливо, нафта і повернеться до позначки $100 за барель. Але точно не цього року. І до того ж, потім це приведе до серйозного падіння цін. Аж до $20 за барель. Дефіциту нафти і потужностей для її видобування немає. Домовленості країн-експортерів про скорочення видобування дуже неміцні. Ще вартість нафти може істотно зрости, якщо на Близькому Сході почнеться війна. Або щось трапиться із Саудівською Аравією. Що стосується України, то у нас тут свої спекулянти. Нафта ледь піднялася у ціні і тут же зростає вартість бензину на наших АЗС. Ніби вони цю нафту вже купили і переробили. Тобто з погляду пересічного громадянина – це погано. А ось для нашого сировинного експорту є плюси від зростання цін на нафту. Але мені здається, для нас тут мінусів усе ж більше, ніж плюсів", – підкреслив Гончар.
На думку найбільших світових трейдингових компаній, у 2019 році ціни на нафту можуть перевищити $100 за барель.
Агентство "Інтерфакс-Україна" повідомляло, що 23 вересня ціна на нафту еталонної марки Brent зросла до максимуму з листопада 2014 року – листопадовий ф'ючерс піднімався до $80,60 за барель.
У повідомленні Нафтогазової асоціації України від 5 жовтня ідеться, що зростання цін на бензин і дизельне паливо в роздріб почалося у 20-х числах серпня. У середньому за цей період ціни на бензин зросли на 3,50 грн/л (12%), а на ДП – на 3,60 грн/л (13%). Така поведінка ринку палива обумовлена сукупністю різкого ослаблення національної валюти і зростанням світових цін на нафту, пояснили в асоціації.
Видання "Обозреватель" 11 жовтня повідомило, що наприкінці 2018 року середня вартість бензину А-95 може становити приблизно 35 грн/л (зараз приблизно 33,2 грн).