Гончарук доручив Мінфіну заблокувати виплату низки витрат
Міністерство фінансів України повідомило, що зупинення виплат за незахищеними видатками не вплине на виділення грошей на зарплати, пенсії та соцвиплати. Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук запевнив, що ситуація під контролем уряду.
17 грудня прем'єр-міністр Олексій Гончарук доручив міністерці фінансів Оксані Маркаровій не проводити низки видатків до кінця року. Ідеться про так звані незахищені видатки – на розвиток, ремонт і будівництво. Про це 18 грудня повідомила "Економічна правда" з посиланням на відповідний документ.
"Забезпечити тимчасове, до кінця поточного бюджетного року, припинення проведення казначейством платежів та реєстрації бюджетних зобов'язань щодо видатків та надання кредитів загального фонду держбюджету (окрім захищених видатків бюджету)", – ідеться в документі.
Гончарук ухвалив таке рішення з метою дотримання граничного обсягу дефіциту загального фонду держбюджету.
У Міністерстві фінансів заявили, що припинення фінансування низки видатків не вплине на зарплати, пенсії та соціальні виплати.
"Міністерство фінансів здійснює виважену фіскальну політику та вживає заходів для дотримання маяків щодо розміру дефіциту сектору загального державного управління. Казначейство також проводить фінансування всіх зареєстрованих за 11 місяців зобов'язань, на які відкрито асигнування. А от решта платежів, які були зареєстровані вже у грудні, будуть проведені після аналізу їх пріоритетності разом із розпорядниками бюджетних коштів. Тому що доходи державного бюджету протягом 11 місяців 2019 не повністю виконані внаслідок міцнішого, ніж враховано в державному бюджеті, обмінного курсу гривні, повільнішого зростання імпорту, падіння виробництва тютюнових виробів", – пояснили у відомстві.
Маркарова зазначила у Facebook, що до таких методів, як тимчасове припинення проведення платежів, Мінфін і відповідальні розпорядники вдаються щороку для забезпечення дотримання всіх бюджетних показників, зокрема маяків дефіциту й інших параметрів.
"До кінця року залишилося вісім днів. Теоретично, станом на сьогодні більшість важливих видатків повинно було вже давно бути подано в Державну казначейську службу України та на них відкрито асигнування, що насправді більшість відповідальних розпорядників і зробила. Але, як відомо, щороку саме друга половина грудня – це час спроб безлічі "перекидок" із програми на програму, запитів щодо термінових авансів, подачі хоч якихось документів у казну і решта "освоювань коштів та проведення каси", на які чомусь не вистачило 11 із половиною місяців року", – додала міністерка.
Вона підкреслила, що у 2019 році протягом 11 місяців є недовиконання за низкою доходів унаслідок об'єктивних причин. Зокрема, це несплата державними компаніями 10 млрд грн дивідендів та частини чистого прибутку, ухвалення попередньою Радою після затвердження держбюджету пільг на обладнання для альтернативної енергетики, що коштувало державі 9,6 млрд грн, зміна макроекономічної ситуації внаслідок падіння ціни на газ і сильний курс.
Маркарова запевнила, що:
- усі захищені видатки фінансують у звичайному режимі;
- усі незахищені видатки протягом 11 місяців також було повністю відкрито для фінансування, але й за ними не пройшли виплати "на десятки мільярдів", оскільки "не було подано жодного документа чи не було проведено тендерів";
- гроші на фінансування "Охматдиту", зарплати шахтарів, безпеку й оборону буде виділено.
"Переглядаємо з розпорядниками виключно екзотичні запити. За результатами року зробимо рейтинг найяскравіших із них. У минулому році не було профінансовано 21,7 млрд грн витрат", – додала міністерка.
Прем'єр-міністр України заявив у відеозверненні, яке опублікували в YouTube, що ситуація під контролем уряду.
За його словами, наприкінці кожного року кожен орган намагається витратити всі гроші, які не було використано протягом 11 місяців до цього, – "хтось за кілька мільйонів купує канцтовари на наступний рік, а хтось просто майстерно привласнює ці гроші собі".
"У ЗМІ вчергове поширюються фейки про те, що нібито в державі немає коштів, що в нас якийсь дефолт і проблеми з бюджетом. Не вірте цим неправдивим повідомленням, які розганяють політики, для того щоб зловити на цьому хайп і заробити політичні дивіденди. У держави є гроші... Наш уряд до кінця бюджетного року, а саме до 27 грудня, щодня переглядатиме кожен платіж, який пропонують провести міністерства і державні органи влади, для того щоб жодна копійка платників податків не була витрачена неефективно", – сказав Гончарук.