Імпорт електроенергії з РФ знижує надійність енергосистеми України і відбирає частку ринку в нашої генерації – "Укренерго"

Витісняючи теплову генерацію, імпорт скорочує балансові можливості України, зазначив експерт
Фото: fdlx.com
Імпорт електроенергії із РФ, який започаткували завдяки поправці авторства нардепа від "Слуги народу" Андрія Геруса, відбувається в той час, коли в Україні зафіксовано профіцит, і це ще більше погіршує ситуацію з можливістю забезпечення балансової й операційної надійності енергосистеми, повідомив начальник відділу науково-проєктного центру Національної енергетичної компанії "Укренерго" Борис Костюковський.

Проблему балансування енергосистеми України ускладнить початок імпортування електроенергії з Росії, оскільки імпортне постачання може призводити до зменшення резервів теплової генерації, заявив начальник відділу науково-проєктного центру Національної енергетичної компанії (НЕК) "Укренерго" Борис Костюковський. Про це він сказав 21 листопада під час обговорення проєкту звіту з оцінювання достатності генерувальних потужностей, повідомляє сайт ExPro.

"Будь-який імпорт – це заміщення нашої генерації. Очевидно, що заміщення теплової генерації, а це єдиний ресурс, окрім гідроенергетики, для балансування енергосистеми, тобто, витісняючи теплову генерацію, ми витісняємо ті балансові можливості, яких у нас і так не вистачає", – сказав Костюковський.

Імпорт відбувається в той час, коли в Україні й так є профіцит потужності, додав він.

"На сьогодні імпорт стараються забезпечити тоді, коли в суміжних енергосистемах виникає профіцит потужності. А коли це виникає? Це, як правило, нічний та денний провал, а також сезонне зниження споживання в тих країнах, звідки ми можемо отримувати цей імпорт… Імпорт у нічний період і в денний провал навантаження – це ще більше погіршує ситуацію з можливістю забезпечення балансової та операційної надійності енергосистеми, – пояснив експерт. – Розраховувати на імпорт у зимовий період, з нашої точки зору, немає змісту. Будувати на цьому стратегію, мабуть, не можна з точки зору енергетичної безпеки країни. Тим паче, що імпорт може бути, а може його й не бути. Тому ми повинні мати власні потужності для проходження зимових максимумів незалежно від можливості імпорту електроенергії".

Імпорт із РФ після чотирирічної перерви став можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії", яку ініціював глава комітету ВР із питань енергетики Андрій Герус.

"Українські новини" 2 жовтня повідомили, що перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту було відображено на сайті НЕК "Укренерго" 1 жовтня.

За даними ExPro, середньодобовий показник імпорту електроенергії із РФ у жовтні становив 4,12 млн кВт-год, а 1–3 листопада він зріс до 12 млн кВт-год.

Експерт Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп повідомляв у Facebook, що в ніч на 5 листопада в об'єднану енергосистему України з Білорусі та Росії імпортували 1,216 МВт, водночас уперше обмежили потужності поновлюваних джерел енергії.

Президент України Володимир Зеленський під час пресмарафону 10 жовтня заявив, що не знав про те, що ухвалені зміни до законодавства, які називають "поправкою Геруса", дали змогу відновити комерційний імпорт електроенергії з РФ, писало агентство "Укрінформ".