Відкриття імпорту електроенергії з Росії та Білорусі знищує теплову генерацію і майбутнє українських шахтарів – голова Незалежної профспілки гірників Донбасу
Необмежений імпорт електроенергії цілковито скасовує потребу у вітчизняному вугіллі і воно стає непотрібним, заявив голова Незалежної профспілки гірників Донбасу Микола Волинко.
Необмежений імпорт електроенергії з Росії та Білорусі знищує теплову генерацію і вуглевидобувну галузь України, заявив у листі до президента, прем'єра, секретаря РНБО та голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, голова Незалежної профспілки гірників Донбасу Микола Волинко. Лист опублікувало інтернет-видання "Факти".
"Відкриття необмеженого імпорту електроенергії з Росії та Білорусі нищить теплову генерацію і майбутнє українських шахтарів. Цей імпорт грубо порушує базові принципи дії відкритого ринку. Електроенергія поступає в Україну в односторонньому порядку, лише в нашу сторону. Бо українські виробники електроенергії не можуть експортувати свій товар у ці країни, для них ці ринки закриті. Тож Росія та Білорусь нам електрику продають і заробляють, а ми їм – зась, годуємо їхніх енергетиків замість своїх", – написано в документі.
Волинко підкреслив, що українські виробники електроенергії не можуть конкурувати з російськими, оскільки у РФ собівартість виробництва нижча.
"При цьому зовсім немає ніяких квот, ніяких лімітів, ніяких обмежень імпорту електроенергії у країну. "Стеля" – це лише технічні можливості у 3000 МВт (!). Тобто еквівалент електроенергії від усіх теплоелектростанцій України. Таким чином цей необмежений імпорт повністю заміщує потребу в нашому вітчизняному вугіллі, воно стає непотрібним", – ідеться у зверненні.
Зростання імпорту електроенергії з Росії позбавить роботи десятки тисяч українських шахтарів і працівників із пов'язаних із видобуванням вугілля галузей, вважає лідер профспілки. Він закликав владу ухвалити рішення про припинення імпорту електроенергії з РФ і Білорусі та скасувати граничні ціни на неї на ринку.
Імпорт із РФ після чотирирічної перерви став можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії". Ініціатором правки був голова комітету з питань електроенергії та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.
"Українські новини" 2 жовтня повідомили, що перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту було відображено на сайті НЕК "Укренерго" 1 жовтня.
За даними порталу ExPro, середньодобовий показник імпорту електроенергії із РФ у жовтні становив 4,12 млн кВт-год, а 1–3 листопада він зріс до 12 млн кВт-год.
Експерт Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп повідомляв у Facebook, що в ніч на 5 листопада в об'єднану енергосистему України з Білорусі та Росії імпортували 1,216 МВт, водночас уперше обмежили потужності поновлюваних джерел енергії.
Народний депутат України, член фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко заявив, що імпорт електроенергії із РФ означає, що Україна фінансує енергогалузь країни-агресора замість власної. На його думку, ситуацію з відновленням імпорту електроенергії із РФ має розслідувати Служба безпеки України.
Президент України Володимир Зеленський під час пресмарафону 10 жовтня заявив, що не знав про те, що ухвалені зміни до законодавства, які називають "поправкою Геруса", дали змогу відновити комерційний імпорт електроенергії з РФ, писало агентство "Укрінформ".