Кабмін хоче зняти 10 млрд грн із "великого будівництва" Зеленського через коронавірус – ЗМІ
За підрахунками видання Delo.ua, уряд пропонує на 5,5 млрд грн скоротити дорожній фонд і на 3,2 млрд грн зменшити субвенцію на регіональне дорожнє будівництво. На продовженні програми будівництва наполягав президент України Володимир Зеленський.
Кабінет Міністрів України пропонує скоротити витрати на "велике будівництво" – проєкт будівництва і ремонту автомобільних доріг 2020 року на 10 млрд грн. Про це з посиланням на аналіз запропонованих урядом змін до бюджету повідомляє сайт Delo.ua.
За підрахунками видання, на 5,5 млрд грн або на 15% пропонують скоротити дорожній фонд, і на 3,2 млрд грн – теж на 15% – зменшити субвенцію на регіональне дорожнє будівництво.
Президент Володимир Зеленський напередодні закликав уряд і керівництво обласних адміністрацій не зупиняти проєкту "велике будівництво".
"Повністю зупинити країну ми не маємо права. Проєкт "Велике будівництво" має бути продовжено, але все повинно бути безпечно", – зауважив Зеленський.
Про те, що уповільнювати роботи через пандемію коронавірусу не планують, заявляли і в "Укравтодорі".
Скорочення фінансування будівельних дорожніх робіт – поганий сигнал учасникам ринку, місцевим органам влади та міжнародним партнерам України, які мали намір вкласти в дороги до 27 млрд грн, вважає автор статті Дмитро Філіпенко. Окрім того, поставлено під питання одержання "Укравтодором" гарантій на кредитні лінії на суму 19,5 млрд грн, фактично буде заморожено можливість випуску єврооблігацій.
Автор зазначає, що компанії зазнають величезних витрат із передоплати техніки, матеріалів, сировини, щоб мати можливість за сезон відремонтувати 30–40 км доріг у межах одного лота. Тому скорочення фінансування призведе до нераціонального використання ресурсів. Окрім того, скорочуючи витрати на дорожню галузь, уряд сам себе позбавляє додаткових надходжень, пише журналіст. За різними підрахунками, від 50 до 60% коштів, які виділяють на закупівлю товарів, робіт і послуг на дорожньому будівництві, повертаються в бюджет у вигляді податків.
На думку автора, скорочення витрат на дороги – ініціатива міністра фінансів Ігоря Уманського та його заступника Василя Шкуракова, які за допомогою такої ініціативи "промацують ґрунт" перед тим, як почати тотально скорочувати витрати й на інші інфраструктурні проєкти на користь виключно соціальних виплат.
За даними видання, дорожники готують окреме звернення до уряду та президента з вимогою не урізати інфраструктурні проєкти, які мають стати "кістяком" відновлення економіки після майбутньої кризи.
Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 виник у грудні 2019 року в Китаї. 11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За інформацією Міністерства охорони здоров'я станом на ранок 26 березня, в Україні лабораторно підтверджено 156 випадків захворювання на COVID-19, п'ять осіб померли. Після цього кілька регіонів повідомило про нові випадки зараження. Видання "ГОРДОН" стежить за ситуацією онлайн.
Компанія Moody's Analytics вважає, що епідемія коронавірусної інфекції може стати "чорним лебедем" для світової економіки і завдати більшої шкоди, ніж фінансова криза 2008–2009 років.
За прогнозами Офісу президента, за оптимістичним сценарієм падіння економіки України від поширення коронавірусу становитиме 5% ВВП 2020 року.
В Україні 2 березня стартував національний проєкт "Велике будівництво" – масштабна розбудова інфраструктури України. У планах – протягом року зведення більше ніж 100 шкіл, 100 садків, 100 стадіонів і 200 нових приймальних відділень лікарень. Також має бути побудовано 4000 км доріг.