Коболєв повідомив, що представники "Газпрому" не з'явилися на тристоронні переговори щодо газового контракту
Представники України, Росії та Європейського союзу домовилися зустрічатися кожні шість-вісім тижнів для того, щоб тримати на контролі питання про новий контракт щодо транзиту російського газу через Україну. На зустріч, що пройшла 12 вересня, представники російського монополіста не прибули.
Представники "Газпрому" не з'явилися на тристоронні переговори щодо транзиту газу через українську територію. Про це сьогодні під час круглого столу, присвяченого енергетичній безпеці України, повідомив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв, пише "РБК-Україна".
"Учора відбулися консультації між представниками Російської Федерації, Європейської комісії... На жаль, із якоїсь причини "Газпром" не приїхав на ці консультації, він уважає, що йому це не зовсім цікаво, але всі інші були присутні", – зазначив Коболєв.
Він розповів, що на зустрічі було презентовано звіт, із якого видно, "як росіяни, і в тому числі представники Європейської комісії, активно використовують проти української позиції інструмент чи аргумент того, що ми досі не закінчили свою домашню роботу".
За його словами, Україну звинувачують у не проведеному досі анбандлінгу (відділенні від "Нафтогазу" функції транспортування і зберігання газу).
Коболєв підкреслив, що представник Єврокомісії висловив позицію України, що до завершення контракту з "Газпромом" анбандлінг провести неможливо.
17 липня в Берліні стартували тристоронні переговори між Україною, Росією та ЄС щодо питання транзиту газу через Україну в країни Європи. За підсумками сторони домовилися розробити дорожню карту переговорів.
Присутній на переговорах віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович заявив, що новий контракт має відповідати європейському праву. Сторони домовилися зустрічатися кожні шість-вісім тижнів.
Нинішній договір про транзит газу в Європу, укладений між "Газпромом" і "Нафтогазом", діє до 2019 року.
Побоювання щодо подальшого транзиту газу викликані будівництвом російських газопроводів "Північний потік – 2" і "Турецький потік". Україна вважає, що будівництво цих газопроводів суперечить не тільки її інтересам, але й інтересам Європи.
За словами президента РФ Володимира Путіна, збереження постачання газу через Україну залежатиме від економічної доцільності.
16 липня на спільній прес-конференції з президентом США Дональдом Трампом Путін заявив, що РФ готова зберегти транзит газу через Україну і продовжити відповідний контракт, якщо "Газпром" і "Нафтогаз" врегулюють спір у Стокгольмському арбітражі. Так він прокоментував будівництво газопроводу "Північний потік – 2".
Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз України" судилися у Стокгольмі через контракти на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу через територію України від 2009 року.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. Українська компанія домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд. За підсумками двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" має виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".
"Газпром" оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу і почав процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України". Остання 30 травня розпочала процедуру примусового стягнення з "Газпрому" $2,6 млрд.