Гладких: Ще місяць тому я попереджав, що через необачні кроки на фармацевтичному ринку може бути зруйновано безперебійну роботу аптек

Дистриб'ютори ліків за рахунок масштабу можуть заощаджувати на логістиці, на складах і оптових знижках
Фото: depositphotos.com

Наслідком непродуманих кроків політиків може стати не зменшення ціни й не збільшення доступності медичних препаратів, а навпаки – обмеження доступу й зростання ціни, заявив політолог Валентин Гладких в ефірі єдиного телемарафону на телеканалі "Ми – Україна".

"По-перше, це політика виробників і фактори, які впливають на зростання собівартості й бажання виробників заробляти більше. Є політика дистриб’юторів. Вони за рахунок масштабу можуть заощаджувати на логістиці, на складах, на оптових знижках. Дистриб’ютори мають свою націнку, але вони продають ліки до аптек. І виникає запитання: яка націнка в аптек?" – пояснив він.

Гладких вважає, що якщо зараз застосують підхід, за якого тільки 20% ліків можна буде закупляти у виробника, то "ефект масштабу" в дистриб'ютора може зникнути. Тому, на його думку, проблема полягає в тому, що через необачні кроки на фармацевтичному ринку буде зруйновано безперебійну роботу аптек.

"Це є реальною проблемою. Може виникнути дефіцит чи може повернутися спекуляція, коли почнуть торгувати "з-під поли". Тому, поділяючи стурбованість таким важливим та чутливим питанням, як ціни на ліки та медичні препарати, я водночас побоююсь, щоб це не перетворилося на з'ясування політичних стосунків", – зазначив експерт.

Він переконаний, що до обговорення змін треба долучити фахівців, треба долучити учасників ринку, експертів, громадськість.

"Для того щоб вони взяли участь в обговоренні та підготували нормальний – зважений – кінцевий продукт. Щоб не вийшло, як у тій приказці: хотіли як найкраще, а вийшло як завжди", – наголосив Гладких.

Контекст:

14 грудня в Міністерстві охорони здоров'я відбулася нарада, на який обговорювали зміни до законопроєкту №11493За її підсумками голова громадської спілки "Всеукраїнська фармацевтична спілка "ФармУкраїна" Тетяна Котляр висловила думку, що зламати практику, яка вже склалася й забезпечує дієздатність ринку та доступність ліків для споживача, не означає провести реформи.

На її думку, саме реалізація пропозицій, яких попередньо не погодили з учасниками ринку і які не ґрунтуються на дослідженнях і моделюваннях, обвалить фармацевтичну галузь і підірве платоспроможність аптечних мереж.