Економіст Кушнірук заявив, що в НАБУ немає доказів для екстрадиції підозрюваних у справі "Роттердам плюс"
Якщо суди будуть змушені розглядати питання екстрадиції підозрюваних у справі "Роттердам плюс", Національному антикорупційному бюро доведеться обґрунтовувати їхню провину, а аргументів на користь цього в бюро немає, вважає економічний експерт Борис Кушнірук.
Національне антикорупційне бюро України не має доказів проти підозрюваних у справі "Роттердам плюс" і не зможе в судах домогтися їх екстрадиції, заявив економічний експерт Борис Кушнірук в ефірі телеканала "Прямий".
Так він прокоментував можливість затримання ексголови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), Дмитра Вовка, а також заступника начальника управління енергоринку НКРЕКП Володимира Бутовського у справі "Роттердам плюс".
"Щоб це рішення про затримання і доставлення в суд пана Бутовського (і, можливо, буде така ситуація з Вовком) [ухвалили], потрібно, щоб був виданий міжнародний ордер Інтерполу. Але цього недостатньо. Потім потрібно буде надати документи, які обґрунтовують це рішення. От мені буде дуже цікаво побачити це обґрунтування. Бо якщо десь у якомусь суді, який буде вимушений розглядати питання екстрадиції Бутовського чи Вовка, наприклад, в Україну, то у цьому випадку вони мають подивитися документи – а на підставі чого ви вимагаєте це. І от буде мені дуже смішно подивитися, чи там буде обґрунтування НАБУ, що ми виявили, що не було документального підтвердження ввезення вугілля з Роттердама", – сказав експерт.
Кушнірук переконаний, що НАБУ і Держбюро розслідувань діють у цій справі на користь бізнесмена Ігоря Коломойського.
"Якщо вони таке відправлять у ці суди, я б дуже хотів подивитися в онлайн-режимі на обличчя суддів і прокурорів тієї країни, яка буде розглядати ці позови. Тому що на сьогоднішній момент очевидно, що ми спостерігаємо гру, в першу чергу НАБУ та ДБР, в інтересах Коломойського. І зараз вони діють, абсолютно свідомо здійснюючи тиск на всіх, хто пов'язаний із попередньою владою. Але одна справа демонструвати в українському інформаційному просторі цю річ, і зовсім інша – якщо ви з цим усім мотлохом підете до західних судів і там спробуєте щось довести", – сказав Кушнірук.
24 березня 2017 року Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальне провадження, у межах якого розслідує дії членів НКРЕКП, які затвердили вугільну формулу "Роттердам плюс". Із 1 липня 2019 року набув чинності новий ринок електроенергії, у зв'язку із чим колишні принципи формування цін скасовано і формула "Роттердам плюс" припинила дію, але розслідування НАБУ триває.
8 серпня детективи НАБУ затримали директора держпідприємства "Оператор ринку", колишнього члена НКРЕКП Володимира Євдокимова. У бюро також повідомили, що про підозру оголосили Вовку і ще п'ятьом фігурантам справи. Сума збитку для споживачів електроенергії, за версією слідства, становила 18,87 млрд грн.
Економічну обґрунтованість і законність формули "Роттердам плюс" підтвердив Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. Європейська асоціація вугілля та лігніту Euracoal також дійшла висновку, що використання формули "Роттердам плюс" українською владою було обґрунтованим підходом.