Місія МВФ продовжить обговорення нової програми фінансування для України протягом найближчих тижнів – заява
Владі України необхідно прискорити проведення структурних реформ, ідеться в заяві місії Міжнародного валютного фонду за підсумками двотижневої роботи в Києві. Члени місії заявили, що обговорення нової програми розширеного фінансування для України буде продовжено найближчим часом.
Протягом останніх двох тижнів місія Міжнародного валютного фонду в Україні проводила дискусії про нову програму, її обговорення продовжиться найближчими тижнями. Про це йдеться в заяві голови місії Рона ван Родена, оприлюдненій на сайті МВФ сьогодні.
"Економіка [України] росте зі швидкістю 2,5–3,5%. Правильна фіскальна, грошово-кредитна політика і гнучкість обмінного курсу зумовили різке скорочення зовнішніх і внутрішніх дисбалансів України. Загальний дефіцит бюджету було обмежено трохи більше ніж 2% ВВП протягом останніх двох років та, імовірно, залишиться на тому самому рівні цього року. Квазіфіскальний дефіцит енергетичного сектору було ліквідовано, що є великим досягненням. До того ж дефіцит рахунку поточних операцій скоротився до 3–3,5% ВВП, а резерви відновилися до більше ніж $20 млрд", – ідеться в заяві місії.
Водночас ВВП України є другим за рахунком найнижчим рівнем серед усіх країн Центральної та Східної Європи, а недостатнє зростання економіки в місії пов'язують із недоліками у правовій базі, повсюдною корупцією та домінуванням у значних галузях економіки олігархів і державних підприємств.
У заяві йдеться, що владі України необхідно прискорити проведення структурних реформ.
"Після виборів цього року у влади з'явилася можливість просувати такі необхідні реформи. Вони поставили перед собою амбітне завдання з перетворення економіки і досягнення суттєвішого зростання для підвищення рівня життя всіх українців, зберігаючи водночас макроекономічну стабільність", – ідеться в повідомленні.
Місія МВФ розпочала обговорення нової трирічної угоди про розширене фінансування для України і за підсумками двотижневої роботи в Києві повідомила про плани продовжити дискусію протягом найближчих тижнів.
За даними ЗМІ, Україна і Міжнародний валютний фонд змогли досягти великого прогресу в переговорах щодо нової програми співпраці EFF вартістю $5–6 млрд, проте остаточних домовленостей ще немає. За його інформацією, на це є чотири причини.
Перша – загроза незалежності Нацбанку України і тиск на керівництво через можливу появу тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування діяльності керівництва НБУ та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у 2014–2019 роках.
Друга причина – це скандал, який виник навколо "ПриватБанку" після публікації інтерв'ю прем'єр-міністра Олексія Гончарука Financial Times. У ньому він заявив, що українська влада хоче досягти компромісу з бізнесменом Ігорем Коломойським у питанні націоналізації "ПриватБанку".
Третьою причиною є недовіра до української сторони через порушення домовленостей із кредиторами урядом Володимира Гройсмана, який продовжував регулювання ціни на газ.
Четверта причина – невизначеність із держбюджетом на 2020 рік. У Фонді хочуть розуміти, як зміниться проєкт документа до моменту ухвалення у другому читанні.
У жовтні 2018 року МВФ і влада України домовилися про програму співпраці у форматі stand-by на загальну суму $3,9 млрд. У МВФ заявили, що програму проводитимуть що пів року. Україна в межах програми отримала один транш у розмірі $1,4 млрд у грудні.
У травні 2019 року на зустрічі із Зеленським керівник місії МВФ в Україні Рон ван Роден говорив, що у МВФ не бачать перешкод для подальшого співробітництва з Україною.
29 серпня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що українська влада не вестиме переговорів із МВФ "про нову три-чотирирічну програму співпраці".
Місія МВФ прибула до Києва 11 вересня. У Фонді кажуть, що головною вимогою для співробітництва є створення ефективної антикорупційної структури.