"Нафтогаз": Для збереження транзиту Україні необхідно зацікавити західних покупців російського газу

"Нафтогаз": Для Кремля транзит газу це давно вже не економіка, а геополітика
Фото: ЕРА

Для Кремля транзит газу – це вже не економіка, а геополітика, і він готовий "спалити в цьому багатті не лише державні доходи, а й сам "Газпром", заявили в "Нафтогазі".

Порятунок транзиту російського газу через територію України багато в чому залежить від світової політики, проте багато що залежить від роботи "Нафтогазу". Про це повідомила прес-служба "Нафтогазу" на своїй сторінці у Facebook.

"Треба зробити так, щоб послуги із транспортування газу в Україні надавалися прозоро, ефективно і за європейськими стандартами. Тому що для збереження транзиту Україні необхідно зацікавити західних операторів газотранспортної системи і західних покупців російського газу", – зазначили в компанії.

У "Нафтогазі" наголосили, що Росія "вже багато років щедро роздає свої природні та фінансові ресурси", аби забезпечити собі підтримку потужних гравців у Європі та США.

"Для Кремля транзит газу – це давно вже не економіка, а геополітика, і він, здається, готовий спалити в цьому багатті не лише державні доходи, а й сам "Газпром". Ми будемо наївними, якщо сподіватимемося, що все буде, як раніше, якщо ми заплющимо очі та повернемося спиною до пожежі", – заявили в прес-службі компанії.

У "Нафтогазі" зазначили, що для збереження робочих місць для тисяч людей і багатомільярдних доходів для України компанії необхідно змінюватися.

"Мусимо постійно бігти, щоб утримати позиції. Мусимо переходити на більш раціональні підходи до закупівель, навіть якщо завжди було не так і тепер не дуже зручно", – підкреслили вони.

Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз" судяться у Стокгольмському арбітражі через контракти на постачання природного газу з РФ в Україну і транзит газу через територію України із 2009 року. Слухання щодо цієї справи завершилися в грудні 2016 року.

Станом на квітень 2017 року позовні вимоги "Нафтогазу" до "Газпрому" становили $12 млрд. У своїй позовній заяві українська компанія вимагає "перегляду транзитного тарифу з ретроактивною дією, компенсацію за недопостачання та інші зміни до контракту про транзит газу". 27 квітня "Газпром" збільшив вимоги до "Нафтогазу України" з $31,7 млрд до $37 млрд.

31 травня стало відомо, що Стокгольмський арбітраж ухвалив окреме рішення в цьому спорі, яким задовольнив основні вимоги компанії у спорі з "Газпромом": умову "бери або плати" скасовано; заборону на реекспорт скасовано; формулу ціни на газ переглянуто із 2014 року.

Росія ініціювала будівництво кількох газопроводів у обхід України. Зараз вона працює над реалізацією проекту "Північний потік – 2", який очолює колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер. Проект передбачає будівництво двох ниток газопроводу сукупною потужністю 55 млрд м3 газу на рік із Росії до Німеччини дном Балтійського моря. Чинний газопровід "Північний потік" складається з двох ниток завдовжки 1224 км і пропускною здатністю 27,5 млрд м3 кожна. Він проходить дном Балтійського моря. "Газпром" почав постачання по цьому газопроводу у 2012 році.

У грудні 2015 року президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що проект другої черги газопроводу "Північний потік" не відповідає енергетичним правилами ЄС (Третього енергетичного пакета) і підриває роль України як транзитера газу.

У березні 2016 року вісім країн Євросоюзу підписали звернення до Єврокомісії з протестом проти проекту газопроводу.

25 червня 2017 року президент України Петро Порошнко заявив, що в контексті продовження і посилення санкцій щодо Росії, Україна особливо зацікавлена в обмеженнях, пов'язаних із проектом трубопроводу "Північний потік – 2".