"Нафтогаз України" самостійно розробить план модернізації ГТС
"Нафтогаз України" залучив як менеджера проекту з анбандлінгу польський підрозділ аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers через ситуацію навколо української ГТС.
НАК "Нафтогаз України" самостійно розробить план модернізації української газотранспортної системи (ГТС), повідомила прес-служба компанії.
"Нафтогаз України" поділяє занепокоєність... щодо відсутності чітких планів розвитку української ГТС. Це завдання мало б виконуватися новим оператором ГТС, однак, через суттєві затримки у виконанні урядового плану відокремлення оператора з боку відповідальних міністерств, для цього досі не створені необхідні умови. Зважаючи на це, "Нафтогаз" забезпечить розробку плану модернізації ГТС самостійно", – сказано в повідомленні.
У "Нафтогаз України" підкреслили, що план анбандлінгу передбачав упровадження структури корпоративного управління нового оператора ГТС на початку жовтня 2016 року. Анбандлінг – це принцип регулювання в нафтогазовій галузі, згідно з яким власник інфраструктури може керувати інфраструктурою, але не може бути суб'єктом суміжного ринку, наприклад, продавати або виробляти ресурси.
"Нафтогаз" як акціонер "Укртрансгазу" забезпечує фінансування всіх обґрунтованих робіт для надійної роботи системи. Ми чекали на появу менеджменту нового оператора, але цього не відбувається, і подальше зволікання із прийняттям плану модернізації ГТС є неприпустимим", – заявив голова правління "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Згідно із заявою НАК, менеджмент нового оператора ГТС мав почати виконувати стандартні функції європейського оператора, яких зараз не виконують ні "Укртрансгаз", ні "Нафтогаз України".
У прес-службі підкреслюють, що виконувати ці функції можна й до отримання рішення Стокгольмського арбітражу щодо спору між Україною і Росією про газовий транзит.
"Нафтогаз" залучив як менеджера проекту анбандлінгу польський підрозділ аудиторської компанії PricewaterhouseCoopers.
"У рамках цього проекту "Нафтогаз" буде працювати над тим, щоб на практиці розпочати процес анбандлінгу", – додали в НАК.
20 червня директор з юридичних питань "Нафтогаз України" Ярослав Теклюк заявив, що виводити сферу транспортування газу з-під контролю НАК недоцільно до завершення розгляду транзитного спору з "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі.
31 травня стало відомо, що Стокгольмський арбітраж задовольнив головні вимоги "Нафтогазу" у спорі з "Газпромом", зокрема, вимогу російської компанії "бери або плати" повністю відхилили. Водночас транзитне питання поки що не вирішене.
Контракт НАК "Нафтогаз" і ПАТ "Газпром" передбачає обов'язковий транзит російського газу територією України до кінця 2019 року.
Глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що після січня 2020 року обсяг транзиту через Україну становитиме приблизно 15 млрд м&³3; на рік – у п'ять разів менше, ніж у 2016-му.
Україна сподівається, що Стокгольмський арбітражний суд ухвалить сприятливі для неї рішення в контексті транзиту газу. Київ уважає нинішні ціни за транзит газу заниженими, а обсяги транзитних постачань – недостатніми.