Нардеп Дубіль: Із приходом до МОЗ команди Супрун, не дочекавшись операції, померло 38 людей
Минулого року на лікування за кордоном із бюджету виділили 628 млн грн для 208 важкохворих пацієнтів, а цього року цифру вирішили скоротити до 389 млн грн, хоча на початок року важкохворих українців, які потребували операції, було навіть більше – 226 осіб, а коли гроші закінчилися, людей просто перестали ставити в чергу, заявив народний депутат від "Батьківщини" Валерій Дубіль. Він уважає, що в ситуації винні чиновники МОЗ на чолі з в.о. міністра Уляною Супрун.
В Україні відтоді, як керівником Міністерства охорони здоров'я стала Уляна Супрун, не дочекавшись операції, померло 38 осіб, заявив у блозі на "КиевВласть" народний депутат із фракції "Батьківщина" Валерій Дубіль.
"Найперші причини цих смертей – непрозора черга, зволікання з включенням до неї, коли мають ставити за 20 днів, а роблять це від трьох до шести місяців, підпис в.о. міністра Уляни Супрун під дефіцитним бюджетом програми "Лікування громадян України за кордоном". Буває й так, що, навіть отримавши гроші через три, п'ять, сім місяців після подання заяви, людина не доїжджає до лікарні, бо її практично вбила "хімія", яка продовжувала їй життя до операції. Тут кожен день іде на рахунок! І при цьому у кінці минулого року МОЗ повертає 20 млн грн начебто невикористаних коштів за програмою до бюджету. І за це його керівництво отримує премії, хоча в черзі ще стоять люди", – пише нардеп.
Він додав, що цього року на лікування за кордоном із бюджету виділили менше грошей, ніж минулого, хоча кількість пацієнтів, яким необхідні операції за межами України, зросла.
"У минулому році з бюджету виділили 628 млн грн на 208 тяжкохворих пацієнтів. У цьому році цифру вирішили скоротити до 389 млн грн, при тому, що пацієнтів на початок року було навіть більше – 226. У травні місяці кошти закінчилися – устигли пролікувати тільки 141 пацієнта. І людей перестали ставити в чергу, щоб показати – проблеми немає. Тільки нещодавно завдяки діям активістів і, зокрема, голови громадської організації "Національний рух "За трансплантацію" Юрія Андреєва 64 людини включені до черги і ще близько сотні чекають на постановку у список", – заявив політик.
Дубіль нагадав, що ще в лютому подав законопроект №8035 про збільшення фінансування програми "Лікування громадян України за кордоном" як мінімум на 302 млн грн, оскільки розумів, що гроші закінчаться, але документа в Раді так і не розглянули, тому родичі тяжкохворих вийшли спочатку під МОЗ, а потім і до Верховної Ради.
"І коли ми з [нардепом від "Батьківщини"] Олександрою Кужель вийшли до них, щоб подякувати за їхні старання і підтримати, поліція ледь не знесла одну з конструкцій мітингарів, – розповів він. – Паралельно, щоб не гаяти часу, я звернувся до прем'єр-міністра, щоб він доручив МОЗ терміново використати залишок невикористаних коштів, які знаходяться на рахунках іноземних клінік від попередніх операцій, на пацієнтів, які цього зараз потребують. Наступного дня, після виступу на брифінгу у Верховній Раді разом із Юрієм Андреєвим, де нашу боротьбу підтримали депутати з інших фракцій, ми винесли це питання на розгляд бюджетного комітету".
4 вересня на акції руху "За трансплантацію" біля стін Верховної Ради сталася сутичка між протестувальниками і поліцією. Мітингувальники принесли із собою агітаційний куб, але поліція не дозволила його встановлювати. Учасники акції вимагали розглянути законопроект №8035 і заявили, що через бюрократію і відсутність грошей із 20 серпня важкохворі пацієнти не можуть поїхати лікуватися за кордон.
Увечері 5 вересня бюджетний комітет Ради ухвалив рішення рекомендувати Кабміну доручити МОЗ разом із Мінфіном "ретельно проаналізувати стан виконання бюджетних програм Міністерства охорони здоров'я та ініціювати відповідний перерозподіл витрат із метою їх збільшення за бюджетною програмою "Лікування громадян України за кордоном", повідомляв Дубіль на своїй сторінці у Facebook.