Нардеп Єфімов: Ціна вугілля за імпортним паритетом комерційно виправдана
Ціна вугілля за новим контрактом "Центренерго" – 1650 грн/т – наближена до найнижчої ціни імпорту, а держава має стимулювати видобування на державних шахтах, щоб мати можливість зовсім відмовитися від імпортного вугілля, заявив народний депутат від групи "Довіра" Максим Єфімов.
Формування ціни на вугілля на основі імпортного паритету – як суми вартості на хабі плюс доправлення в Україну – виправдане для ринку України з комерційного погляду, заявив у коментарі "Обозревателю" народний депутат від групи "Довіра" Максим Єфімов.
Так він прокоментував підписання "Центренерго" контракту на купівлю вугілля за формулою "Роттердам плюс".
"Питання не перебуває у площині просто: паритет – це добре чи погано. Я гадаю, що паритет – це комерційна частина. Соціальна частина – це те, що ставить держава перед "Центренерго" як держкомпанією, цілі та завдання", – сказав Єфімов.
Політик зазначив, що соціальна функція "Центренерго" – це підтримка державних шахт.
"Якщо вона несе соціальну функцію, то вона повинна купувати вугілля в державних шахт. Єдине, що ціноутворення може бути різним, бо функція соціальна, а це підтримка шахтарів, вона включена у вартість", – пояснив він.
Єфімов підкреслив, що ціна за контрактом "Центренерго" – 1650 грн/т – наближена до найнижчої ціни імпорту, а держава має стимулювати видобування на державних шахтах, щоб мати можливість зовсім відмовитися від імпортного вугілля.
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля з метою встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у 2016–2019 роках. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен для всього вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із запровадженням ринку електроенергії. Після цього ціна вугілля та електроенергії для промисловців зросла.
10 липня за дорученням Офісу президента України і за посередництва Міністерства енергетики державна компанія "Центренерго" уклала контракт на купівлю українського вугілля за ціною імпортного паритету, розрахованою за формулою "Роттердам плюс".
Ціну газу для населення з лютого 2020 року встановлюють за аналогічною формулою "Амстердам плюс". Уряд Олексія Гончарука запровадив, а уряд Дениса Шмигаля затвердив у меморандумі із МВФ цей підхід для визначення ціни газу для населення. Він передбачає включення вартості доправлення газу з Нідерландів – біржа TTF.