"Роттердам плюс" спотворює суть імпортного паритету – глава "Центренерго"
Нарахування віртуального транспортування з інших країн не можна застосовувати до вугілля, яке видобувають в Україні, переконаний в.о. директора ПАТ "Центренерго" Олександр Корчинський.
Так звана формула "Роттердам плюс" під час розрахунку ціни на вугілля спотворює сутність прив'язки до вартості ресурсу на зовнішніх ринках, оскільки враховує віртуальні витрати на доправлення з Нідерландів вугілля, яке насправді видобувають в Україні. Про це у своїй колонці для "НВ Бізнес" пише в.о. директора ПАТ "Центренерго" Олександр Корчинський.
Глава "Центренерго" зазначив, що принцип прив'язки цін на українське вугілля до імпортного біржового паритету дає змогу побачити, яка ринкова ціна на певний ресурс, а не орієнтуватися на пропозицію одного виробника.
"Головною вимогою "Центренерго" у даному випадку є справедливе визначення витрат на транспортування вугілля. Не дивлячись на прив’язку до цін на іноземних ринках, при постачанні має враховуватись виключно ціна фізичного перевезення ресурсу до складів "Центренерго". Нарахування ж певного віртуального транспортування з інших країн не може застосовуватись до вугілля, що видобувається в Україні. Це ключова позиція. У свою чергу компанія ДТЕК запропонувала модель ціноутворення за так званою формулою "Роттердам плюс", яка повністю викривляє сутність прив’язки до цін на зовнішніх ринках. "Плюс" у даній формулі – це витрати на транспортування. Річ у тім, що враховуються не реальні витрати на доставку від української шахти, а віртуальні – з порту Роттердам у Нідерландах", – пише Корчинський.
Зараз "Центренерго" відпрацьовує економічні та технічні параметри співпраці із ДТЕК, після аналізу яких буде розроблено новий стратегічний контракт. Корчинський підкреслив, що його укладення буде неможливим без застосування справедливої ринкової формули ціноутворення.
"Центренерго" контролює приблизно 20% теплової генерації в Україні. Держкомпанія, до структури якої входять Трипільська, Зміївська та Вуглегірська ТЕС, – у переліку підприємств великої приватизації. "Центренерго" є єдиним споживачем вугілля з державних вугільних шахт.