Нардепка Василенко: Інвестори у сферу "зеленої" енергетики вже готові подавати позови проти України
У тих країнах Європи, де влада пішла на ретроспективне зниження "зеленого" тарифу, за рішеннями міжнародних судів було виплачено значні компенсації інвесторам, заявила народна депутатка України, членкиня фракції "Голос" Леся Василенко.
Якщо компромісний законопроєкт №2543 про "зелену" енергетику в Україні не буде ухвалено, інвестори, які вклали гроші в цю галузь, подаватимуть позови проти держави Україна, заявила в коментарі "Главкому" народна депутатка України, членкиня фракції "Голос" та співавторка законопроєкту Леся Василенко.
13 грудня голосування за цим законопроєктом було провалено в комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг на чолі з нардепом від "Слуги народу" Андрієм Герусом.
"Вони (інвестори. – "ГОРДОН") вже на низькому старті й готові подавати позови проти держави Україна. Тому що вони заходили, інвестували в Україну, приводили мільярди доларів інвестицій у цю країну, у нашу країну, у нашу Україну, для того, щоб могли тут розвивати бізнес. Для того, щоб мати гарантії розвитку свого бізнесу в безпечний нормальний європейський спосіб. Але, на жаль, вони цього не отримали. Тому ясно, що кожен бізнес буде хотіти захистити свої права. І вони до цього вже готуються", – сказала політикиня.
У тих країнах Європи, де влада пішла на ретроспективне зниження "зеленого" тарифу, за рішенням суду було виплачено значні компенсації інвесторам, нагадала вона. Такий варіант розвитку подій завдасть Україні багатомільйонних збитків, підкреслила Василенко.
"Ті позови, які можуть подаватися, теж можуть сягати багатьох мільйонів, які Україні доведеться компенсувати з державного бюджету. Тобто це програшна ситуація буде і для країни, і для інвесторів. Ми бачимо вже багато прикладів, приклад Іспанії з останніх, що відбувалися, як країна, яка ретроспективно намагалася змінити правила гри на ринку. Це не є варіант, особливо коли у нас президент і прем'єр зазначають, що їхнє першочергове завдання – це створити безпечні умови для всіх у цій країні, із громадянами та представниками бізнес-кіл включно", – заявила нардепка.
Законопроєкт №2543 "Про внесення змін у деякі закони України щодо поліпшення інвестиційного клімату у сфері відновлюваної енергетики" було зареєстровано у Верховній Раді 6 грудня.
Посольства Данії, Норвегії та Швеції закликали владу України досягти компромісу з інвесторами в питанні "зелених" тарифів. У Європейській бізнес-асоціації заявили, що законопроєкт збереже привабливість України для тих, хто планує вкладати гроші в розвиток поновних джерел енергії, та дасть змогу отримати €4 млрд інвестицій.