Нацбанк України виступив проти вмикання друкарського верстата для покриття дефіциту бюджету
Від емісії для покриття дефіциту держбюджету передусім постраждають громадяни України, вважає заступник голови Національного банку Дмитро Сологуб.
Національний банк України виступає проти емісії гривні для фінансування дефіциту держбюджету. Про це заявив заступник голови НБУ Дмитро Сологуб. Відео його виступу опублікували на сторінці регулятора у Facebook.
Сологуб підкреслив, що запропоноване Кабінетом Міністрів України зростання дефіциту держбюджету із 2% до 8% можна легко покрити завдяки запозиченням.
"Ми маємо доступ до іноземного фінансування, ми знаходимося вже на фінальному етапі переговорів із Міжнародним валютним фондом, іншими донорами. Це забезпечить притік валюти в Україну, який буде використовуватися, з одного боку, на фінансування дефіциту бюджету, а з іншого – він поповнить резерви Національного банку", – вважає заступник голови НБУ.
Водночас фінансування дефіциту за допомогою емісії (тобто друкування грошей) завдасть економіці більше шкоди.
"Україна вже мала в минулому достатньо негативні епізоди в 90-х, у 2008-му і 2014 роках, коли безудержне фінансування дефіциту державного бюджету монетарними засобами, тобто емісією, призводило до всіх цих негараздів. Не хотілося б знову ж випускати із пляшки джина інфляції і девальвації, коли збільшуються витрати бюджету, які знову фінансують дефіцит монетарними засобами. Це шлях в нікуди, це бумерангом повертається в економіку, і, перш за все, страждають люди", – підкреслив Сологуб.
Збільшення дефіциту держбюджету на 2020 рік передбачене законопроєктом, який сьогодні ухвалила Верховна Рада на позачерговій сесії. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав проєкт "бюджетом надзвичайної ситуації в Україні".
Згідно з документом, доходи держбюджету зменшено на 119,7 млрд грн (із 1096 млрд грн до 975,8 млрд грн), витрати збільшено на 82,4 млрд (із 1,184 трлн грн до 1,266 трлн. грн).
Окрім того, законопроєкт передбачає створення фонду боротьби з коронавірусом в розмірі 64,7 млрд грн (у поданому в березні проєкті закону на ці цілі пропонували виділити 97,1 млрд грн) і обмеження максимального розміру зарплати посадовців, депутатів, суддів, прокурорів та співробітників НБУ в період дії карантину.