Нефьодов про законопроект "Купуй українське": Можна підтримувати вітчизняний бізнес, не можна підтримувати його так тупо
Законопроект "Купуй українське, плати українцям", який Верховна Рада ухвалила в першому читанні, порушує Угоду про асоціацію між Україною та Європейським союзом і несе величезні корупційні ризики, заявив заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.
Законопроект "Купуй українське, плати українцям" націлено на те, щоб знищити відкриті тендери через систему державних закупівель ProZorro, написав заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов у Facebook.
"Ці люди вирішили, що досить уже бавитись у реформи, що досить терпіти "збитки" від зменшення корупції в тендерах – і проголосували (поки в першому читанні) (законопроект. – "ГОРДОН") №7206 "Купуй українське". Усе, аби обрані фірми подавали 23 довідки й отримували плюс 43% до ціни. Народ в Україні багатий, він заплатить", – зазначив він.
Експерт підкреслив, що законопроект порушує Угоду про асоціацію між Україною та Європейським союзом, несе величезні корупційні ризики і накладає додатковий тягар на бюджет.
"Чи це буде стимулювати олігархів, спонсорів авторів законопроекту, інвестувати в оновлення виробництва? Звісно, ні. Навіщо, якщо перемагати можна за рахунок допінгу, за рахунок платників податків?" – написав заступник міністра.
Він додав, що ухвалення законопроекту могло бути компромісом щодо державного бюджету на 2018 рік.
"Аж цікаво: який був гірший варіант? Відібрати у людей квартири? Збільшити податки у два рази? Обкласти митом вітер з-за кордону?" – зазначив Нефьодов.
До ухвалення законопроекту він пояснював, що підтримка виробника через закупівлі порушує основні принципи ефективності, оскільки вона неадресна, нецільова і невимірювана.
"Можна підтримувати вітчизняний бізнес, не можна підтримувати його так тупо. Це як просто розкидувати кошти на вулиці – може, дійде до того, кому потрібно. Хочете стимулювати переносити виробництво в Україну – немає проблем! Створюйте прозору бюджетну програму з конкретними цифрами, компенсуйте інвестору, наприклад, 15% витрат на перенесення, потім звітуйте – витратили 1 млрд, створили Х робочих місць, Y додаткових податків, Z нового експорту. А через закупівлі – це просто гроші в пісок і зростання корупції. Може, у цьому і мета авторів законопроекту?" – писав заступник міністра.
Верховна Рада 7 грудня ухвалила в першому читанні законопроект №7206 "Купуй українське, плати українцям". Ним вносять зміни до закону "Про публічні закупівлі". Для низки товарів, робіт або послуг у системі держзакупівель ProZorro критерієм оцінки пропонують установити наведену ціну – ціну, указану учасником у тендерній пропозиції й автоматично перераховану в електронній системі закупівель з обов'язковим урахуванням місцевої складової у предметі закупівлі, а також інших нецінових критеріїв.
Система ProZorro працює з початку 2015 року. 17 лютого 2016 року президент України Петро Порошенко підписав закон "Про публічні закупівлі", який передбачає введення електронної системи для всіх державних закупівель товарів і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, а для робіт – дорівнює або перевищує 1,5 млн грн.