Омелян: Черг та затримок кораблів в Азовському морі зараз начебто немає. Але ми розуміємо, що все це – у ручному режимі
РФ докладає всіх зусиль, щоб блокада Азовського моря тривала, заявив міністр інфраструктури України Володимир Омелян.
Зараз затримок суден в Азовському морі та Керченській протоці немає, але Росія в будь-який момент може повернутися до цієї практики. Про це заявив міністр інфраструктури України Володимир Омелян в інтерв'ю "Радіо Свобода" 4 січня.
"Ситуація невтішна, РФ докладає всіх засобів і методів, щоби блокада продовжувалася. Ми маємо зараз відгук цієї ситуації, коли багато судновласників, розуміючи, що термін очікування для проходження через Керченську протоку є наддовгим, вони просто переорієнтовують свої судна або в інші порти Чорного моря, або взагалі на інші напрямки", – сказав міністр.
Він зазначив, що це погано впливає на економіку всього регіону.
"І безумовно, це була добре продумана операція РФ, щоб дестабілізувати Маріуполь, Бердянськ і взагалі весь регіон. Черг і затримок начебто немає. Але всі ми розуміємо, що це все відбувається в ручному режимі. Оскільки міжнародний тиск на Росію зараз дуже високий, вони роблять вигляд, що все окей. Як тільки тиск трошки послабне або буде інше подразнення, безумовно, вони повернуться до цієї практики. Тому що їхня мета – дестабілізувати Приазов'я і, безумовно, у подальшому отримати коридор до Криму і продовжити свою експансію", – заявив міністр.
За словами Омеляна, поки робота портів Бердянська та Маріуполя стабільна.
"Ми докладаємо всіх зусиль, щоб люди не були звільнені з роботи, щоб порти нормально працювали... Робота портів стабільна, але ми бачимо чіткі тенденції: якщо за останні декілька років вантажопотік того ж Маріупольського порту впав утричі, у Бердянському теж суттєво скоротився", – сказав глава Мінінфраструктури.
У квітні 2018 року російські прикордонники почали зупиняти судна в Азовському морі. Загалом РФ затримала сотні іноземних суден, які прямували в українські порти. Окрім того, Росія збільшила чисельність своїх надводних сил в Азовському морі.
Європейський парламент 25 жовтня ухвалив резолюцію, у якій висловив стурбованість порушенням Росією міжнародного права в Азовському морі. У документі засуджують надмірну активність РФ із перевірки комерційних суден в акваторії Азова, як українських, так і третіх країн, зокрема тих, що йдуть під прапорами держав ЄС.
Ситуація ускладнилася після того, як 25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Наприкінці листопада Росія обмежувала рух через Керченську протоку, через що українські порти Маріуполь і Бердянськ фактично були заблоковані для заходу і виходу суден.
Державне підприємство "Бердянський морський торговельний порт" повідомило, що через блокаду Росією торговельних суден у Керченській протоці у 2018 році порт зазнав збитків на $4 млн.