Оржель заявив, що питання прямого постачання газу із РФ розглядатимуть разом із компенсацією боргів "Газпрому"
Українська сторона у тристоронніх перемовинах щодо транзиту газу порушує питання компенсації боргів "Газпрому" згідно зі Стокгольмським арбітражем, заявив глава Міністерства енергетики і довкілля Олексій Оржель.
У газових перемовинах під час розгляду пакетної пропозиції РФ про продовження транзиту і відновлення прямого постачання газу Україна порушує питання компенсації боргів "Газпрому" згідно зі Стокгольмським арбітражем. Про це сьогодні під час пресконференції заявив глава Міністерства енергетики і довкілля Олексій Оржель, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
"Пакетна домовленість передбачає не тільки обсяги транспортування й транзитний договір, також вони ставлять питання про постачання в Україну", – зазначив Оржель.
Він нагадав, що існують зафіксовані зобов'язання на рівні арбітражів.
"Якщо це пов'язується з постачанням, то ми пряме постачання пов'язуємо безпосередньо з компенсацією цих боргів", – підкреслив Оржель.
Посадовець додав, що в питаннях обсягів і термінів постачання Україна проводить координацію з європейською стороною.
За словами Оржеля, припинення транзиту газу територією України загрожує зростанням ціни газу на європейських та українському ринках.
31 грудня 2019 року спливає дія 10-річного контракту між Україною та Росією про постачання і транзит газу. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. Українська компанія домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд. З урахуванням того, що арбітраж підтвердив борг української сторони за постачання газу в розмірі понад $2 млрд, "Газпром" мав виплатити "Нафтогазу" $2,56 млрд. За твердженням української компанії, з 1 березня 2018 року на суму боргу нараховують пеню. "Газпром" оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу й розпочав процедуру розірвання контракту з "Нафтогазом".
27 листопада 2019 року суд відхилив апеляцію "Газпрому" на одне з рішень Стокгольмського арбітражу і постановив компенсувати "Нафтогазу" витрати на судовий процес.
Україна і Росія за посередництва ЄС проводять перемовини про новий газовий контракт. Український уряд хоче укласти довгостроковий контракт на транзит газу із РФ до Європи. У НАК "Нафтогаз України" повідомили, що мають намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м3 газу щорічно протягом 10 років.
"Газпром", зі свого боку, пропонує продовжити чинний контракт або укласти новий терміном на один рік. Водночас російський монополіст висуває низку умов для продовження транзиту газу територією України: відмова обох сторін від взаємних претензій у міжнародному арбітражі і припинення всіх судових розглядів; скасування рішення Антимонопольного комітету України про штраф для "Газпрому" за порушення економічної конкуренції та відкликання клопотання "Нафтогазу" про ініціювання Єврокомісією розслідування проти "Газпрому".
Оржель назвав цю пропозицію відверто неприйнятною. Він заявив, що Україна цієї зими не замерзне без транзиту російського газу.
29 листопада виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко сказав, що "Газпром" розглядає можливість погашення $3 млрд боргу компанії постачанням газу.
30 листопада Оржель зазначив, що російська сторона пропонує підписати контракт на транзит газу у складі "пакетного рішення", яке передбачає і пряме постачання в Україну.