Перший радник представництва ЄС в Україні заявив, що Євросоюз підтримує рух країни до прозорого енергоринку
Енергореформа стане основою для інтеграції енергетичних ринків України та ЄС, заявив перший радник і керівник операційного відділу представництва Євросоюзу в Україні Йоганнес Бауер.
Євросоюз повністю підтримує рух України до прозорішого ринку електроенергії, заявив на круглому столі "Запуск оптового ринку електричної енергії: перші результати та виклики" в комітеті Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу перший радник і керівник операційного відділу представництва ЄС в Україні Йоганнес Бауер. Про це 16 липня повідомляє агентство "Українські новини".
"Ми дуже вітаємо можливість імпорту електроенергії та сподіваємося, що це вплине на питання ціноутворення", – підкреслив він.
Бауер зазначив, що в реформування енергетичних ринків в Україні великий внесок зробив парламентський комітет із ПЕК.
"Без вашої та інших членів комітету відданості реформа енергетичного сектору в Україні не була б сьогодні настільки розвинутою. Комітет успішно керував процесом прийняття основних законів, пов'язаних із реформуванням ринку природного газу, електроенергії, проведенням аукціонів щодо відновлювальних джерел та стосовно регулятора у сфері енергетики. Ці закони є ключовими кроками щодо реформування всього енергетичного сектору України, за умови належної імплементації вони стануть основою для інтеграції наших енергетичних ринків на користь як громадян, так і підприємств України та Європейського союзу. Дуже вдячний вам за високий рівень співробітництва", – сказав єврочиновник.
Технічні проблеми, пов'язані із запуском нового ринку електроенергії, є, але їх поступово вирішують, додав він.
"Оптовий ринок електроенергії є дещо фрагментованим, розділеним на декілька підсегментів. І така незвична складність ринку, включаючи існування Бурштинського острова, може знизити його ліквідність і збільшити ринкову силу окремих гравців на цьому ринку. Також декілька технічних питань, таких як питання обліку, впорядкування даних обліку, мають бути вирішені для забезпечення надійності та фінансової сталості системи. Необхідно повністю реалізувати анбандлінг – відокремлення в оператора мереж системи передачі, і зокрема це має відбуватися на рівні регіональних компаній розподілу. Я дуже радий, що вирішуються проблеми, які з'являються на новому ринку", – зазначив Бауер.
Новий ринок електроенергії почав працювати з 1 липня 2019 року згідно із законом "Про ринок електричної енергії". Нова модель передбачає впровадження ринку двосторонніх договорів, ринку "на добу вперед", а також внутрішньодобового й балансувального ринків. Енергореформа є зобов'язанням України в межах імплементації норм Третього енергопакета ЄС.
Запуск ринку електроенергії в Україні відбувся набагато гладше, ніж у багатьох інших країнах, зазначив старший радник із питань енергетики Агентства США з міжнародного розвитку Шукру Богут. У USAID вважають, що енергоринок в Україні було відкрито так, щоб мінімізувати ризики й уникнути цінових шоків для споживачів.