"Портінвест" недоплачує державі $40 млн на рік через махінації з лінійними знижками – ЗМІ
У корупційній схемі з компанією українського бізнесмена Ріната Ахметова, ймовірно, задіяно верхівку Адміністрації морських портів України, пише агентство УНІАН.
Стивідорна компанія "Портінвест", що належить українському бізнесменові Рінату Ахметову, зареєструвала кілька фіктивних морських ліній і завдяки цьому незаконно отримує лінійні знижки під час сплати портового збору, пише УНІАН 16 січня у матеріалі "Уявні лінії".
У корупційній схемі, ймовірно, задіяна верхівка Адміністрації морських портів України, зазначає агентство. У світовій морській практиці лінійне судноплавство має три головні ознаки: постійний маршрут, постійні тарифи і постійний розклад, і порти зацікавлені в тому, щоб до них частіше заходили лінійні судна, тому операторам ліній надають так звану лінійну знижку – в Україні це 20% від ставки портового збору, пояснює авторка статті Максим Остапчук.
У "Переліку ліній закордонного плавання" на сайті АМПУ є чотири лінії, для яких морським агентом є великий український стивідор ТОВ "Портінвест Лоджистік": Novamar Line, Ferro Line, Nova Met Line і Fayette Line Services. І лише в однієї з них, Nova Met Line, у графі "Обов'язкові порти суднозаходів лінії" є більше ніж один порт. В інших випадках указано по одному обов'язковому порту (Маріуполь, Южне і Миколаїв) та по кілька десятків факультативних.
"Ми подивилися на локацію трьох суден із 15 заявлених у лінії Fayette Line Services 15 січня 2020 року. Сервіс Marine Traffic демонструє, що жодного з них немає ні в обов'язковому, ні у факультативному порту проходження лінії, жодне не прямує до них і не було нещодавно", – пише журналіст.
Він вважає, що це це означає, що морські лінії "Портінвесту" є тільки на папері.
"Як же "Портінвесту" вдалося зареєструвати кілька ліній із явними ознаками фіктивності? Відповідь проста: компанія майже не порушує інструкції – але саму інструкцію з великою ймовірністю писали саме під інтереси "Портінвесту". Така "співпраця" цілком зрозуміла: журналісти неодноразово писали про зв'язок в.о. голови АМПУ Райвіса Вецкаганса з директором "Портінвесту" Олександром Смирновим", – зазначає Остапчук.
Портовики Одеси і Чорноморська проводили акції протесту з вимогою змінити голову АМПУ. У грудні 2019 року СБУ провела обшуки в приміщеннях держпідприємства АМПУ, філіях відомства, а також за місцем проживання чиновників у Києві, Одесі та Одеській області. Слідчі Служби безпеки України заявили, що чиновники Адміністрації морських портів організували схему розкрадання бюджетних коштів під час проведення днопоглиблювальних робіт.