RAB-тариф має бути впроваджено як мінімум на 20 років. Від цього залежить повернення грошей інвестору – експерт з енергетики
Новий склад Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, прагне створити правильні й зрозумілі правила на енергоринку, і є передумови, що RAB-тарифи буде запущено, вважає енергетичний експерт, директор польської консалтингової компанії Doradztwo Gospodarcze Кшиштоф Рогульський.
До нового закону "Про ринок електроенергії" потрібно внести низку поправок і до 11 грудня розв’язати питання із запуском в Україні стимулювального тарифоутворення для операторів розподільної системи, заявив у коментарі УНІАН енергетичний експерт, директор польської консалтингової компанії Doradztwo Gospodarcze Кшиштоф Рогульський.
На його думку, новий склад Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), прагне до створення правильних і зрозумілих правил на енергоринку.
"Уже видно, що регулятор хоче створити нормальні умови роботи на ринку. Але, звичайно, потрібно більше часу. Для того, щоб 11 грудня увійти в нормальний ринок, регулятору потрібно виконати дуже багато роботи, щоб запрацював роздрібний ринок електроенергії, не було стрімкого зростання цін і негативного сприйняття реформи через це, – заявив Рогульський. – Так, є передумови, що RAB-тарифи буде запущено. Новий регулятор буде дивитися на це вже новим поглядом, але питання в тому, наскільки всі його підтримають".
Потенційні інвестори зацікавлені в тому, щоб правила роботи ринку були передбачуваними, підкреслив він.
"Кожен інвестор ухвалює рішення про те, куди вкласти свої гроші, і він здійснює інвестиції для того, щоб заробити. Реформа стосується двох рівнів. Це роздріб, який працює з клієнтом, і це оптовий ринок. Залежно від того, я хочу купити генерацію чи я хочу обленерго, як інвестор я думаю і рахую, наскільки мені це вигідно. Умови успіху приватизації, якщо я говорю про обленерго, залежать від того, наскільки регулятор дасть змогу заробити на цьому ринку грошей. Бо якщо на обленерго я "заведу", скажімо, кілька мільярдів, це дуже велика сума. Я хочу знати, що протягом 20 років мої інвестиції окупляться", – вважає експерт.
Щоб розподільні компанії були привабливі для охочих вкласти гроші, у тариф має бути закладено так звану зворотну інвестицію, пояснив він.
"Що це означає? Якщо я повинен вкласти мільярд своїх грошей, то принаймні протягом 20 років вони мають до мене повернутися, бо якщо так не буде зроблено, то я покладу їх у банк, де я отримаю кращі відсотки. Якщо ці гроші я покладу в банк, то без ризику, жодного регулятора на моєму шляху, я отримаю кращий відсоток, ніж ці інвестиції в енергоактив, – зазначив Рогульський. – RAB-тариф має бути впроваджено як мінімум на 20 років. Від цього залежить повернення грошей інвестору протягом періоду. І така віддача має бути на піввідсотка, навіть на дві копійки більше, ніж банківський депозит. Тому що інакше інвестор піде зі своїми коштами в Пенсійний фонд або в банк. Є, звичайно, стратегія, політика і різні чинники, але елементом успіху вважають RAB, і сьогодні всі зацікавлені у приватизації енергоактивів в Україні дивляться і чекають, що станеться з RAB, бо якщо його немає, то постає питання: а чи варто вкладати гроші?"
У липні Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, оприлюднила на своєму сайті проект постанови про новий порядок формування стимулювальних тарифів на послуги з розподілу електроенергії. Документ передбачає, що нормативну базу щодо впровадження стимулювального регулювання для обленерго, яку НКРЕКП ухвалила раніше, буде скасовано, а новий порядок формування RAB-тарифів буде розраховувати прибуток на підставі двох ставок для норми доходу: для старої та нової бази активів.
У проекті враховано правила роботи ринку в перехідний період та рекомендації Європейської енергетичної спільноти, зазначає УНІАН.
Закон про ринок електричної енергії Верховна Рада ухвалила 13 квітня. Він передбачає впровадження нової конкурентної моделі ринку і норми Третього енергетичного пакета ЄС, зокрема в питанні розділення компаній за напрямками розподілу й передання електроенергії.